لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

مقام اوکراینی می‌گوید زندانی‌ها برای کمک به مقابله با حمله روسیه آزاد می‌شوند


تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اوکراین، از مقاومت اوکراینی‌ها در مقابل تهاجم روسیه حکایت دارد
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اوکراین، از مقاومت اوکراینی‌ها در مقابل تهاجم روسیه حکایت دارد

شرایط کی‌یف، پایتخت اوکراین، پس از انفجارهای بزرگی که در نخستین ساعات صبح آسمان را روشن کرد، نسبتا آرام گزارش شده است.
به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات از انفجارهایی پیاپی در یکی از فرودگاه‌ها خبر دادند. در پایتخت فقط هر از چندگاهی یک خودرو در یک بلوار اصلی تردد می‌کند. پایتخت شاهد منع شدید ۳۹ ساعته رفت و آمد بر قرار شده است. ساکنان وحشت زده پایتخت اوکراین در خانه‌ها، گاراژهای زیرزمینی و ایستگاه‌های مترو در هراس از حمله تمام عیار روسیه، پناه گرفته‌اند.

پس از پیشروی نیروهای روسیه در شهر خارکیف واقع در شرق اوکراین و در چندین بندر این کشور، مسکو اعلام کرد که هیئتی را برای «گفتگوهای صلح» با اوکراین به بلاروس، کشور متحد روسیه، فرستاده است.

رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، اما مایل به دیدار در بلاروس نیست و مکان‌های دیگری را برای مذاکره با روسیه پیشنهاد کرده است. او می‌گوید چون این کشور میزبان نیروهای تهاجمی روسیه بوده است، تمایلی به ملاقات در بلاروس ندارد. خبرگزاری‌ها بعدا به نقل از زلنسکی گفتند که او محلی در نزدیکی مرز بلاروس برای گفت‌وگو با روسیه مدنظر دارد.

تصاویر منتشر شده از خارکیف در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اوکراین، از مقاومت اوکراینی‌ها در مقابل تهاجم روسیه حکایت دارد.

اوکراینی ها به طور گسترده و جمعی برای کمک به دفاع از پایتخت خود و دیگر شهرها داوطلب شده‌اند و اسلحه هایی را که مقامات توزیع می‌کنند تحویل می‌گیرند و با ساخت بمب‌های آتش‌زا برای مبارزه با نیروهای روس آماده شده‌اند.

یک مقام دادستانی اوکراین روز یکشنبه به یک شبکه تلویزیونی گفت که دولت اوکراین بنا دارد تا زندانیان دارای تجربه نظامی را که می خواهند برای کشور بجنگند، آزاد کند. آسوشیتدپرس می‌نویسد که او مشخص نکرد که آیا این اقدام شامل همه زندانیان می‌شود و یا اینکه برخی محکومان جرائم، از این دستور مستثنی خواهند بود.

در اقدامی که باعث افزایش نگرانی‌‌ها شده است، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز یکشنبه به نیروهای بازدارنده هسته‌ای این کشور دستور داد که در حالت آماده‌باش قرار بگیرند.

XS
SM
MD
LG