لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

سنتکام: رهبر داعش در شرق سوریه در حمله پهپادی کشته شد


تصویری از عملیات حمله آمریکا در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ به مخفیگاه ابوبکر البغدادی رهبر داعش. آرشیو
تصویری از عملیات حمله آمریکا در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ به مخفیگاه ابوبکر البغدادی رهبر داعش. آرشیو

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز یکشنبه نهم ژوئن، در بیانیه‌ای گفت که رهبر داعش در شرق سوریه را در یک حمله پهپادی کشته است.

سنتکام در این بیانیه گفت: در این حمله، از همان پهپادهای ام‌کیو‌ ۹ استفاده شد که «روز جمعه، ۱۶ تیر، جنگنده‌های روسیه در یک رویارویی تقریبا دو ساعته، آنها را رهگیری و در معرض مزاحمت قرار داده بودند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، واشنگتن در سال گذشته میلادی، حملات و عملیات‌ خود را علیه عناصر مظنون داعش در سوریه افزایش داده و شماری از رهبران داعش را کشته است که پس از دست دادن آخرین قلمرو خود در سوریه در سال ۲۰۱۹ میلادی، در مناطق تحت کنترل شورشیان تحت حمایت ترکیه پناه گرفته بودند.

ایالات متحده از زمان کشتن ابوبکر البغدادی، رهبر سابق داعش، که خود را «خلیفه همه مسلمانان» اعلام کرده بود، رهبران بازمانده این گروه را هدف حملات خود قرار داده است.

فرماندهان ارتش ایالات متحده می‌گویند اگرچه توانایی‌های داعش کاهش یافته است و در موقعیت ضعیف‌تری برای بازسازی مجدد شبکه خود قرار دارد، اما همچنان یک تهدید مهم در منطقه به شمار می‌رود.

داعش در اوج قدرت خود در سال ۲۰۱۴ میلادی، یک سوم خاک عراق و سوریه را تحت کنترل داشت و اگرچه در هر دو کشور شکست خورد، شبه‌نظامیان آن همچنان به حملات ستیزه‌جویانه ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG