لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

هشدار پلیس راهور: خودروهای ناایمن داخلی شماره‌گذاری نمی‌شوند


تصادف جاده‌ای در ایران
تصادف جاده‌ای در ایران

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران با هشدار به خودروسازان داخلی گفت اگر ایمنی را در خودروهای تولیدی رعایت نکنند، پلیس از شماره‌گذاری چنین خودروهایی جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش ایسنا در روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور، کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور، اعلام کرد که جلوگیری از شماره‌گذاری خودروهای فاقد ایمنی با مجوز رئیس‌جمهوری اجرا می‌شود.

مراجع قانونی تأیید شماره‌گذاری خودروها وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان‌های محیط زیست و استاندارد هستند، اما ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری گفته اگر «پلیس احساس کرد در رابطه با ایمنی و کیفیت خودروها کوتاهی صورت می‌گیرد، حتما جلوی شماره‌گذاری گرفته شود.»

ناایمن و غیر استاندارد بودن خودروهای تولید داخل سبب شده است که در کنار معضلات جاده‌ای و عدم رعایت برخی قوانین حوزه حمل و نقل، ایران در صدر فهرست کشورهای دارای «بیشترین تلفات جاده‌ای» قرار گیرد.

رئیس پلیس راهور تصادف جاده‌ای را «یکی از مباحث جدی در کشور» دانست و اعلام کرد که «سالانه بیش از ۱۷ هزار جان‌باخته و ۳۰۰ هزار مصدوم» بر اثر تصادف داریم و «۲۰ درصد» آسیب‌دیدگان دچار «قطع نخاع» می‌شوند.

هادیانفر ۲۳ خرداد گفته بود مستندات تنها در یک پارکینگ تصادفات را به مجلس شورای اسلامی داده که از میان ۱۰۷ خودرو که از جلو تصادف کرده‌اند، ایربگ ۹۷ خودرو باز نشده، «یعنی حدود ۹۸ درصد ایربگ‌ها عمل نکرده است.»

وضعیت خودروسازی در ایران و ناایمن بودن تولیدات آنها مورد اعتراض بسیاری از شهروندان است و کاربران فضای مجازی بارها در کارزارهای مختلف به آن پرداخته‌اند.

XS
SM
MD
LG