لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

وزارت صمت: ۴۹ درصد مردم توان خرید خودروهای «بالای ۲۰۰ میلیون تومان» ندارند


تولیدات خودرو در ایران. آرشیو
تولیدات خودرو در ایران. آرشیو

همزمان با افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی، آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد نزدیک به ۴۹ درصد مردم ایران توان خرید خودروهای «بالای ۲۰۰ میلیون تومان» را ندارند.

بر اساس گزارش‌ها، بر مبنای تقسیم‌بندی «دهک‌های بازار خودروی کشور» که توسط وزارت صمت منتشر شده، «۴۸.۹ درصد» از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان را ندارند و توان خرید «۸۸ درصد» مردم ایران، خودروی زیر «۴۰۰ میلیون تومان» است.

رضا فاطمی‌امین، وزیر پرحاشیه صنعت، معدن و تجارت دولت ابراهیم رئیسی همواره در ماه‌های اخیر در کانون انتقادات و اعتراضات به وضعیت خودرو بوده و اعضای مجلس شورای اسلامی نیز چند تلاش ناموفق برای استیضاح او داشته‌اند که با مخالفت هیئت رئیسه و یا رئیس قوه مقننه جمهوری اسلامی مواجه شده‌اند.

در همین ارتباط، روزنامه «همشهری» چاپ تهران و ارگان رسانه‌ای شهرداری تهران، سی و یکم خردادماه نوشت مجموعه اقدامات وزارت صمت تاثیری بر «بازار آشفته خودرو» نگذاشته است.

با این حال، رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت جمهوری اسلامی ایران چهارم تیرماه در نشستی خبری با حضور برخی از نمایندگان رسانه‌های داخلی، «روند» جاری در صنعت و حوزه خودروی کشور را «قابل قبول» توصیف کرده بود.

میزان تورم و افزایش پی در پی قیمت کالاها سبب شده است تا بسیاری از کالاهای کاربردی همچون خودرو، در ایران تبدیل به کالایی سرمایه‌ای یا لوکس شوند، بی‌آنکه بر کیفیت تولید آنها افزوده یا تسهیلاتی برای پرداخت آنها ایجاد شود.

XS
SM
MD
LG