لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

فشار آمریکا و کشورهای غربی بر عربستان برای پاسخگویی درباره مرگ خاشقجی


کشورهای غربی در انتظار نتیجه تحقیقات درمورد قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، هستند و از عربستان سعودی خواستار اجرای عدالت در مورد مسئولان این قتل شده اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفت و گوی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، پرونده خاشقجی را پیگیری کرد. آقای پامپئو تأکید کرد که تمامی کسانی که در این ماجرا دست داشتند باید به ایالات متحده جواب بدهند و عربستان هم باید همین موضع را داشته باشد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز روز دوشنبه ۲۱ آبان در ریاض با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی دیدار کرد. یکی از اهداف این سفر، تشویق مسئولان عربستان به همکاری با ترکیه در تحقیقات در مورد جمال خاشقجی است.

ولیعهد عربستان، که می گویند در این قتل دست داشته است، در این دیدار حضور نداشت، اما قرار است آقای هانت ملاقاتی جداگانه با او داشته باشد.

ریاض در پی قتل آقای خاشقجی که در آمریکا اقامت داشت و مقاله نویس روزنامه واشنگتن پست بود، با انتقاد جهانی روبرو است.

آقای خاشقجی اوایل ماه اکتبر، پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیگر دیده نشد تا اینکه عربستان تحت فشار جامعه بین المللی اعتراف کرد که او کشته شده است. جسد آقای خاشقجی هنوز پیدا نشده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، که در پاریس به سر می برد، گفت که سازمان‌های اطلاعاتی کشورش فایل صوتی ضبط شده هنگام کشته شدن خاشقجی را شنیده‌اند.

او گفت: «سازمانها اطلاعاتی کانادا همکاری نزدیکی در این زمینه با همتایان ترک خود داشته اند.»

اما وزیر خارجه فرانسه در یک مصاحبه تلویزیونی اصولاً انکار کرد که چنین نوار صوتی در اختیار فرانسه گذاشته شده است.

روز شنبه رئیس جمهوری ترکیه برای نخستین بار علناً صحبت از این فایل‌های صوتی کرد.

او گفت: «ما نوارها را به عربستان سعودی، ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا دادیم. آنها کل مکالمات را گوش داده اند.»

مدیر ارتباطات آقای اردوغان گفت که تکذیب وزیر خارجه فرانسه که نواری دریافت نشده است، غیرقابل قبول است.

عربستان سعودی تاکنون هجده تن، از جمله مقام‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی خود را در رابطه با این پرونده از کار برکنار کرده است و می گوید با مقامات ترکیه که تحقیقات گسترده ای را در این زمینه آغاز کرده اند، همکاری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG