لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

رویترز: به رغم بحران قتل خاشقجی، ملک سلمان آشکارا پشتیبانی از ولیعهد را به نمایش گذاشت


پادشاه عربستان سعودی در یک سفر داخلی به شهرهای کشور، محمد بن سلمان ولیعهد را با خود به همراه برده است تا در اوج بحران سیاسی بر اثر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار، حمایت آشکار خود را از ولیعهد به نمایش بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خیابان های شهر قصیم روز سه شنبه با پرچم های سعودی تزئین شده بود و مقام های شهر به گرمی از پادشاه و ولیعهد استقبال کردند. کودکان با دسته های گل به پادشاه و ولیعهد خوش‌آمد گفتند.

به گزارش رسانه های داخلی با حضور پادشاه و ولیعهد سنگ بنای پروژه یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلاری احداث نیروگاه هسته ای قصیم در قلب شبه جزیره گذاشته شد. شماری از افراد نیز که به خاطر بدهی در زندان محل بودند، به فرمان ملک سلمان آزاد شدند.

مضاوی الرشید نویسنده ناراضی سعودی مقیم لندن، با اشاره به سفر پادشاه به قصیم، می نویسد: «به دنبال قتل خاشقجی ترس، تنش و نفرت زیادی بر جامعه سعودی حاکم شده و هدف سفر به قصیم اطمینان دادن به این مساله است که پادشاه همچنان در مسند قدرت است و عالی ترین مرجع و مقام در عربستان سعودی است.»

در آنکارا، مقام های دولت رجب طیب اردوغان محمد بن سلمان را متهم می کنند که او دستور قتل خاشقجی را داده است. در آمریکا، پرزیدنت ترامپ گفته است مسئولیت نهایی قتل روزنامه نگار با ولیعهد و عملا فرمانروای واقعی عربستان است.

هدف کنونی تازه ترین تلاش پادشاه ۸۲ ساله این کشور نفت خیز تقویت موقعیت فرزندش محمد بن سلمان است که بر اثر کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه در معرض اتهام قرار گرفته است و جامعه بین المللی خواستار شفاف شدن این قتل و کمک ریاض در اعلام آمران قتل است.

ولیعهد که در روزهای پس از اعلام ناپدید شدن خاشقجی کمتر در انظار ظاهر می شد دوباره در صحنه حضور فعال پیدا کرده، از مراکز نظامی کشور در مرز با یمن دیدار کرده و در دانشگاه ریاض طی مراسمی سنگ بنای تاسیس مرکز پژوهش هسته ای را بنا نهاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG