لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

کانادا شکنجه و قتل ستار بهشتی را محکوم کرد


کانادا شکنجه و قتل ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی را محکوم کرد و مصرانه از ایران خواست تا به تعهدات بین المللی و داخلی خود در رعایت حقوق بشر متعهد باشد.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایران در اوایل ماه جاری بازداشت شد و بنا به گزارش های منتشر شده جان خود را بر اثر شکنجه در زندان از دست داد.

ستار بهشتی که یک کارگر وبلاگ نویس بود، در ٩ آبان ماه از سوی فتا، پلیس فضای مجازی ایران بازداشت شد و جسد او شش روز بعد به خانواده اش تحویل داده شد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا با انتشار بیانیه ای، بازداشت ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی، شکنجه و قتل او در زندان را محکوم کرده و از ایران خواسته است تا برای توجه به پیشینه اسف بار وضعیت حقوق بشر در این کشور با جامعه بین الملل همکاری کند.

وزیر امور خارجه کانادا در بخش دیگری از این بیانیه که روز چهارشنبه (١٤ نوامبر) در اختیار رسانه ها قرار گرفت، نوشته است: «کانادا عمیقاً نگران انتشار گزارش هایی در مورد عملکرد مقامات زندان در ایران است که زنان زندانی سیاسی را هدف (آزار و اذیت) قرار داده اند».

آقای برد خاطرنشان کرده است «من به طور خاص نگران سرنوشت نسرین ستوده، وکیل ایرانی هستیم که در زندان انفرادی اعتصاب غذا کرده و بی توجهی مدام ایران به روند قضایی و نقض آزادی بیان و عقیده غیرقابل پذیرش است».

وزیر امور خارجه کانادا در پایان این بیانیه تاکید کرده است «مردم ایران شایستگی زندگی آزاد و افتخارآمیز دارند، ارزش هایی که کانادا برای پیشبرد آن ها تلاش می کند».

خبر مرگ ستار بهشتی واکنش های جهانی را به همراه داشت. وزارت امورخارجه آمریکا و چند کشور اروپایی نیز به همراه نهادهای مدافع حقوق بشر، همچون گزارشگران بدون مرز مرگ وی در زندان اوین را محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG