لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

آغاز تحقیقات عمومی کانادا درباره دخالت چین، روسیه و سایر کشورها در انتخابات این کشور


پرچم کانادا و چین (آرشیو)
پرچم کانادا و چین (آرشیو)

کانادا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک قاضی قرار است تحقیقات عمومی در مورد دخالت چین، روسیه و سایر کشورها در انتخابات فدرال کانادا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ را رهبری کند - انتخاباتی که لیبرال‌ها جاستین ترودو را دوباره به عنوان نخست وزیر انتخاب کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قانون‌گذاران محافظه‌کار حزب مخالف کانادا از اوایل سال جاری میلادی، خواستار تحقیقات عمومی کامل در مورد مداخله احتمالی چین شده‌اند. این به دنبال آن بود که گزارش‌هایی از منابع اطلاعاتی مبنی بر تلاش چین برای حمایت از لیبرال‌ها و شکست دادن سیاستمداران محافظه‌کار که با پکن برخوردی خصمانه دارند، منتشر شد.

حزب مخالف «دموکرات‌ جدید» بعداً تلاش کرد که تمامی این تحقیقات را به روسیه، ایران و هند گسترش دهد.

دومینیک لوبلان، وزیر امنیت عمومی کانادا، روز پنجشنبه ۱۶ شهریور، گفت که ماری-ژوزه هوگ، قاضی دادگاه استیناف کِبِک، تحقیقات گسترده‌ای را رهبری خواهد کرد و اینکه انتصاب او به این کار از حمایت احزاب مخالف برخوردار بوده است.

لوبلان گفت: «مداخله [کشورهای] خارجی در نهادهای دموکراتیک کانادا غیرقابل قبول است.»

او افزود: «چین تنها مهره خارجی نیست که به دنبال تضعیف نهادهای دموکراتیک در کانادا یا سایر دموکراسی‌های غربی است. این چالش منحصر به کانادا نیست.»

دیوید جانستون، فرماندار سابق و یکی از منصوبان جاستین ترودو در اوایل سال جاری میلادی، انجام تحقیقات عمومی در مورد اطلاعات فاش شده در مورد دخالت احتمالی چین را رد کرده بود. حزب مخالف محافظه‌کار به او اتهام پنهان‌کاری زدند.

جانستون در ماه ژوئن از سمت خود کناره‌گیری کرد و علت آن را جو بسیار حزبی پیرامون کارش اظهار داشت.

بعد از آن دولت کانادا اعلام کرد که آماده است تا یک تحقیق عمومی بالقوه را آغاز کند و از همه حزب‌ها دعوت کرد تا در تابستان سال جاری در مورد ساختار چنین تحقیقاتی با هم گفتگو کنند.

روابط چین و کانادا در سال ۲۰۱۸ پس از بازداشت دو شهروند کانادایی، مایکل کووریگ، دیپلمات سابق، و مایکل اسپاور، کار آفرین، توسط چین به هم خورد.

بازداشت کووریگ و اسپاور، اندکی پس از دستگیری منگ وانژو، معاون رئیس هیئت مدیره و رئیس امور مالی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت بزرگ چینی به دستور مقامات آمریکایی در کانادا انجام شد.

خانم منگ در کانادا به درخواست ایالات متحده آمریکا به اتهام جعل مؤسسات مالی متعدد، از جمله دور زدن تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG