لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

واکنش وزیر دولت روحانی به ممنوعیت دولت کانادا: ویزای توریستی ۱۸ روزه داشتم


حسن قاضی‌زاده هاشمی در دولت اول حسن روحانی وزیر بهداشت بود.
حسن قاضی‌زاده هاشمی در دولت اول حسن روحانی وزیر بهداشت بود.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در دولت حسن روحانی که به تازگی از سوی دولت کانادا با منع روادید مواجه شده، به این خبر واکنش نشان داد و گفت: از رفتار سیاسی و تبلیغاتی وزیر دولت کانادا متاسفم.

به نوشته خبرگزاری‌های داخل ایران، قاضی زاده هاشمی گفت که با یک ویزای توریستی، مسافرتی ۱۸ روزه به کانادا داشته است.

وی گفت تمام اعضای خانواده او در ایران متولد شده و «با افتخار در کشورشان زندگی می کنند» و هیچکدام در هیچ مقطع زمانی تابعیت غیر ایرانی نداشته و ندارند و هیچ زمان هم از کشور کانادا یا کشور دیگری درخواست اقامت چه موقت و چه دائم نداشته اند. او افزود: افتخار من، خانواده و عزیزانم این است که در هر شرایطی و در جای جای میهن عزیزمان، خدمتگزار مردم در حوزه سلامت و در کنار آنان بوده و این افتخار را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنیم.

حسن قاضی زاده هاشمی جراح فوق تخصص چشم و قرنیه است و بعد از فراغت از دولت روحانی، مدتی در کشور عمان کلینیک خود را اداره می‌کرد و حتی تبلیغات او در رسانه‌های ایرانی منتشر شده بود.

او که در دولت اول حسن روحانی وزیر بهداشت بود، در پایان گفت: از رفتار سیاسی و تبلیغاتی وزیر دولت کانادا متاسفم و از همه هموطنانی که طی این مدت به بنده ابراز محبت داشته اند، به ویژه ایرانیان عزیز و شریف مقیم کانادا سپاسگزارم.

سه هفته پیش در حاشیه پخش مستندی درباره گردشگری در کانادا، تصاویری از قاضی زاده هاشمی و خانواده‌اش در حال پیاده روی در خیابانی در مونتریال کانادا ناگهان پخش شد که مورد اعتراض ایرانیان کانادا قرار گرفت.

مارک میلر،‌ وزیر مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا روز دوشنبه ۶ شهریور در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «اکس» خبر داد که از اقامت سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت جمهوری اسلامی در کانادا جلوگیری می‌کند. او اعلام کرد قاضی‌زاده هاشمی، دستکم برای ۳۶ ماه اجازه سفر و اقامت به کانادا را نخواهد داشت.

همزمان با اعتراضات گسترده ایرانیان در سال ۱۴۰۱،‌ ایرانیان مقیم کانادا از دولت این کشور خواستند مقامات ارشد جمهوری اسلامی و وابستگان آنها را از این کشور اخراج کند. دولت کانادا نیز در پاسخ به این درخواست در چند مرحله اعلام کرد شمار زیادی از مسئولان جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های اقتصادی خود قرار داده و از ورود آنها به کانادا نیز جلوگیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG