لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

کانادا یک مرد ۸۵ ساله ایرانی را به دلیل «همکاری با ساواک» به ایران دیپورت کرد


آرشیو.
آرشیو.

اداره مهاجرت کانادا یک مرد ۸۵ ساله ایرانی را پس از ۲۴ سال روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر در شرایطی به ایران دیپورت کرد که بر اساس گزارش‌ها خانواده‌اش فرصت نیافتند با او خداحافظی کنند.

به گزارش شبکه خبری «سی‌بی‌سی» کانادا، این فرد میرزاعلی واعظ‌زاده است که سال ۱۳۷۶ به همراه خانواده‌اش به کانادا رفت. در سال ۸۲ درخواست اقامت دائم همسر او پذیرفته شد، اما درخواست خودش از سوی مقامات این کشور رد شد.

بر اساس این گزارش، مقامات اداره مهاجرت کانادا علت رد درخواست اقامت آقای واعظ‌زاده را کار کردن او برای سازمان اطلاعات و امنیت ایران، ساواک، پیش از تغییر حکومت ایران در سال ۵۷ اعلام کرده‌اند.

خانواده و وکیل میرزاعلی واعظ‌زاده می‌گویند «مشارکت او در این سازمان که به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و قتل متهم شده، بسیار کم بوده است.»

دیوید ماتاس، وکیل دادگستری، می‌گوید: «دولت ایران با افرادی که برای شاه کار می‌کردند دشمنی کرده است»، این موضوع مربوط به «دهه‌ها پیش است و او نقش بسیار کم‌اهمیت و کوتاه‌مدت داشت.»

مسعود واعظ‌زاده، پسر این مرد ۸۵ ساله نیز با بیان این که «پس از این که او متوجه شد ساواک درگیر نقض حقوق بشر است، کار را ترک کرد» گفته است: «او نباید به خاطر کاری که در حضور او انجام شده و او نقشی در آن نداشته، مجازات شود.»

مقامات مهاجرت کانادا می‌گویند میرزاعلی واعظ‌زاده با وجود این که از «نقض حقوق بشر توسط ساواک» مطلع بود از سال ۴۳ تا ۴۹ برای این سازمان کار کرده است.

دیپورت یک کارمند سابق ساواک از کانادا به ایران با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی با تأکید بر این که جان او در ایران با قوانین قضایی موجود در خطر است، دولت کانادا را به رفتار دوگانه متهم می‌کنند.

در واکنش‌ها به طور عمده به حضور عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، برادر مه‌آفرید امیرخسروی و محمودرضا خاوری، در کانادا اشاره شده و کاربران می‌پرسند چرا این افراد به ایران تحویل داده نشده‌اند؟

دولت کانادا پیش‌تر گفته است در صورت بازگرداندن آنها به ایران جانشان در خطر است و امکان اعدام آنها وجود دارد.

XS
SM
MD
LG