لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

نخست وزیر کانادا به خاطر ستایش از فیدل کاسترو هدف انتقادات قرار گرفت


جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در حال سخنرانی در دانشگاه هاوانا
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در حال سخنرانی در دانشگاه هاوانا

اقدام نخست وزیر کانادا در ستایش از فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا باعث بروز واکنش‌های منفی در کانادا و آمریکا شد. بسیاری از رهبران جهان با صدور پیام هایی به مرگ فیدل کاسترو که جمعه ۵ آذرماه روی داد، واکنش نشان دادند که شامل ابراز اندوه و یا انتقاد از رهبر پیشین کوبا بود.

در این بین، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درباره رهبر انقلابی و دیکتاتور پیشین کوبا، از «تعهد و عشق» او به مردم کوبا سخن گفت؛ اقدامی که سیاستمداران کانادایی و آمریکایی به آن واکنش منفی شدیدی نشان دادند.

ترودو که اوایل ماه جاری میلادی از کوبا دیدن کرده بود، فیدل کاسترو را شخصیتی جنجال برانگیز خواند و همزمان نوشت مردم کوبا احساس محبتی ماندگار نسبت به او دارند. ترودو همچنین گفت می داند که پدرش با افتخار کاسترو را دوست می خواند و او (جاستین ترودو) امکان این را یافت که زمانی که پدرش درگذشت، فیدل را ملاقات کند.

اما کلی لیچ، یک قانون گذار حزب محافظه کار کانادا گفت اظهارات ترودو درباره کاسترو به نوعی است که گویی: «نخست وزیر از روی یک کتاب قصه می خواند.»

در آمریکا نیز مارکو روبیرو، سناتور کوبایی تبار در توییتی در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا گفت: «آیا این بیانیه راست است یا طنز؟ چون اگر بیانیه ای واقعی از سوی نخست وزیر کانادا باشد شرم آور و خجالت آور است.»

کلی لیچ نیز در توییتر پاسخ مارکو روبیو را داد و نوشت: «متاسفانه این بیانیه واقعی است.»

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا پس از مرگ کاسترو، کارنامه رهبری او را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. در فلوریدا جمعیت قابل توجهی از کوبایی تبارها پس از اعلام خبر مرگ فیدل کاسترو شادمانی کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG