لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

واکنش جهانی به مرگ فیدل کاسترو؛ از تقدیر از مبارزه تا دیکتاتور خواندن او


به دنبال اعلام خبر درگذشت فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا، که جمعه شب در ۹۰ سالگی از دنیا رفت، رهبران و سران فعلی و سابق کشورهای مختلف جهان روز شنبه در پیام‌های متفاوتی به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی پیش از فروپاشی، در پیامی گفت که فیدل کاسترو میراثی ماندگار را در کشورش و در تاریخ جهان به جا گذاشت.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از آقای گورباچف نوشت، فیدل در میانه سنگین‌ترین فشارها و تحریم‌های گسترده از سوی ایالات متحده، کشورش را اداره و آن را تقویت کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در پیام تسلیتی که به همین مناسبت صادر کرده است، خطاب به رائول کاسترو بردار کوچک‌تر فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا را «نمونه‌ای الهام بخش برای بسیاری از کشورها» توصیف کرد.

شی جین‌پینگ رئیس جمهوری نیز در بیانیه‌ای خدمات فیدل کاسترو را در توسعه کمونیسم در کوبا و در سراسر جهان ستود و گفت «مردم چین یک رفیق و همراه نزدیک و یک دوست صداق را از دست دادند.»

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، همپیمان دیرینه کوبا در منطقه، نیز با بیان این که فیدل کاسترو همواره الهام بخش کشورش بوده و خواهد بود، گفت «ما به مبارزه و به پیروزی ادامه خواهیم داد ... ما با میراث او به پیش خواهیم رفت.»

اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی، کشوری که ارنستو چه‌گوارا در تلاشی ناکام خواست انقلاب کوبا را به آنجا صادر کند، گفت فیدل کاسترو میراث مبارزه برای همگرایی مردم جهان را برای ما به جا گذاشت.»

جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز به گرمی از فیدل کاسترو سخن گفت و از حمایت و کمک رهبر پیشین کوبا به مردم آفریقای جنوبی در مبارزه و سرنکونی رژیم آپارتاید تقدیر و تشکر کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز، که اواخر شهرویور ماه یا فیدل کاسترو در کوبا دیدار کرده بود، از او با عنوان «مبارز خستگی‌ناپذیر» یاد کرد و نه تنها به «دولت و ‏مردم مقاوم کوبا»، بلکه به ملت‌های منطقه آمریکای لاتین نیز تسلیت گفت.

اما واکنش‌ها در ایالات متحده، که حدود دو سال پیش و پس از بیش از نیم قرن قطع رابطه و تخاصم با کوبا تصمیم به عادی سازی روابط با آن کشور گرفت و تابستان ۱۳۹۴ نیز بطور رسمی روابط با هاوانا را از سر گرفت، متفاوت بوده است.

برخلاف واکنش‌های مثبت سران برخی کشورهای آمریکای لاتین و دیگر همپیمانان هاوانا در جهان، کوبایی تبارهایی ساکن ایالات متحده از درگذشت رهبر انقلاب کمونیستی کوبا ابراز شادمانی کرده‌اند.

اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که تاریخ درباره عملکرد فیدل کاسترو قضاوت خواهد کرد، گفت ایالات متحده در زمان مرگ او نیز «دست دوستی به مردم کوبا دراز می‌کند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده از حزب جمهوریخواه، پیشتر در واکنش به درگذشت رهبر سابق کوبا، تنها در یک پیام کوتاه در توئیتر نوشت که «فیدل کاسترو مُرد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG