لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا درگذشت؛ اوباما: تاریخ درباره او قضاوت خواهد کرد


فیدل کاسترو رهبر پیشین انقلاب کوبا، جمعه شب به وقت محلی در ۹۰ سالگی در اقامتگاه خود در هاوانا درگذشت. امری که ابراز همدردی بسیاری از همپیمانان کوبا را به دنبال داشت، اما در ایالات متحده با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا پس از نیمه شب گذشته در یک نطق تلویزیونی و با صدایی لرزان اعلام کرد که رهبر انقلاب کوبا ساعت ۱۰ و ۲۹ دقیقه جمعه شب از دنیا رفت.

او که بردار کوچکتر فیدل کاسترو است، نطق خود را با سر دادن این شعار معروف انقلابی کوبا به پایان برد: «به سوی پیروزی، همیشه!»

به دنبال مرگ رئیس جمهوری پیشین انقلاب کوبا، دولت ۹ روز عزای عمومی در سراسر این کشور کوچک آمریکای مرکزی اعلام کرده است.

قرار است جسد فیدل کاسترو، طبق وصیت خودش، امروز شنبه ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ (۶ آذر ۱۳۹۵) سوزانده شود و خاکستر او یکشنبه هفته آینده در گورستانی در شهر سانتیاگو در شرق کوبا به خاک سپرده شود.

فیدل کاسترو، به دنبال یک جنگ چريکی، در سال ۱۹۵۹ قدرت را به دست گرفت و یک نظام کمونیستی و ضدسرمایه داری را در نزدیکی ایالات متحده پایه گذاری کرد و از مواضع ضدآمریکایی خود در دوران ده رئیس جمهوری سابق آمریکا کوتاه نیامد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه رهبر فقید انقلاب کمونیستی کوبا را «نمونه‌ای الهام بخش برای بسیاری از کشورها» توصیف کرد و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین نیز خدمات فیدل کاسترو را در توسعه کمونیسم در کوبا و در سراسر جهان ستود.

تاریخ قضاوت خواهد کرد

رئیس جمهوری آمریکا، که از سرگیری روابط با کوبا پس از نیم قرن یکی از دستاوردهای مهم دولت او محسوب می شود، در واکنش گفت، «تاریخ اثرات گسترده عملکرد این شخصیت منفرد بر زندگی مردم (کوبا) و جهان اطراف او را ثبت، و درباره آن قضاوت خواهد کرد.»

باراک اوباما در بیانیه ای، با بیان این که «شکاف و اختلافات بنیادین سیاسی روابط بین ایالات متحده و کوبا را برای شش دهه تحت تاثیر قرار داد،» تاکید کرد که آمریکا در زمان مرگ فیدل کاسترو نیز «دست دوستی به مردم کوبا دراز می‌کند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیشتر در واکنش به درگذشت رهبر سابق کوبا، تنها در یک پیام کوتاه در توئیتر نوشت «فیدل کاسترو مُرد.»

بسیاری از کوبایی تبارهای ساکن ایالت فلوریدا در جنوب ایالات متحده و جایی نزدیک به کوبا، صبح روز شنبه در واکنش به خبر درگذشت فیدل کاسترو به خیابان های میامی ریخته و ابراز شادمانی کردند.

ایلینا راس لتینن، نماینده کوبایی‌تبار میامی در کنگره آمریکا، در بیانیه‌ای نوشت «یک دیکتاتور مُرد، و آغاز افول آخرین پایگاه کمونیسم در نیمکره غربی را می‌تواند در افق دید.»

رهبر پیشین کوبا حدود ۱۰ سال پیش، و پس از بیش از چهار دهه حکومت، به دلیل بیماری از قدرت کناره گیری و اداره امور کشور را به بردار خود رائول کاسترو واگذار کرد.

اواخر آذر ۱۳۹۳، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همتای کوبایی او از تصمیم دو کشور برای عادی سازی روابط خبر دادند و در مرداد ۱۳۹۴ رسما روابط دیپلماتیک خود را برقرار کردند.

از عادی سازی روابط با کوبا، در کنار توافق جامع هسته ای با ایران، به عنوان دو میراث عمده دولت باراک اوباما در عرصه سیاست خارجی یاد می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG