لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

دونالد ترامپ: به مردم کوبا اطمینان می‌دهم می‌توانند به سمت «کامیابی و آزادی» حرکت کنند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده روز شنبه در بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا، او را یک «دیکتاتور ظالم» خواند که مردم کشورش را برای مدتی نزدیک به شش دهه سرکوب کرد.

فیدل کاسترو شب گذشته در ۹۰ سالگی در هاوانا درگذشت. رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا و برادر کوچکتر فیدل کاسترو در یک نطق تلویزیونی و با صدایی لرزان اعلام کرد که او ساعت ۱۰ و ۲۹ دقیقه جمعه شب از دنیا رفت.

دونالد ترامپ که ابتدا در یک توئیت کوتاه نوشته بود که «فیدل کاسترو مُرد،» ساعاتی بعد در بیانیه‌ای رهبر سابق کوبا را «دیکتاتور ظالم» خواند که میراثی جز «فقر و رنج غیرقابل تصور» برای مردم کوبا به جا نگذاشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با بیان این که رهبر کوبا «نزدیک به شش دهه مردم خودش را سرکوب کرد،» میراث کاسترو را «خشونت، دزدی، رنج غیرقابل تصور، فقر و نقض حقوق بشر» دانست.

با این حال، او که دو ماه دیگر کاخ سفید را از باراک اوباما – که از عادی سازی روابط با کوبا و توافق اتمی با ایران به عنوان میراث عمده او در سیاست خارجی یاد می‌شود – تحویل خواهد گرفت، به آینده روابط دو کشور نیز اشاره کرد.

چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده، با ذکر این که کوبا «یک جزیره خودکامه» باقی مانده، ابزار امیدواری کرد که مرگ کاسترو موجب بیرون آمدن کوبا از «وحشت و ارعابی» باشد که مدتهاست در آن کشور سایه انداخته است.

دونالد ترامپ در ادامه گفت که امیدوار است این اتفاق موجب حرکت به سوی آینده‌ای باشد که در آن مردم فوق العاده کوبا در نهایت بتوانند در آزادی، که به معنای واقعی شایستگی برخورداری از آن را دارند، زندگی کنند.

وی همچنین گفت که دولت او تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد تا به مردم کوبا اطمینان دهد که آنها بالاخره خواهند توانست «سفر خود به سوی کامیابی و آزادی» را آغاز کنند.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز پیشتر با بیان این که «شکاف و اختلافات بنیادین سیاسی روابط بین ایالات متحده و کوبا را برای شش دهه تحت تاثیر قرار داد،» تاکید کرد که آمریکا همچنان «دست دوستی به مردم کوبا دراز می‌کند.»

در همین حال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمیاندگان آمریکا نیز در واکنش به درگذشت آقای کاسترو گفت، هیچ کس نباید به اندازه ای که فیدل کاسترو حکومت کرد، اداره امور کشور را در دست بگیرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اد رویس گفت «میراث او سرکوب در داخل، و حمایت از تروریسم در خارج از کشور است. متاسفانه رائول کاسترو برای کوبایی‌هایی که خواستار آزادی هستند، گزینه بهتری نیست »

باراک اوباما و همتای کوبایی اش، رائول کاسترو، اواخر آذر ماه ۱۳۹۳ از تصمیم دو کشور برای عادی سازی روابط خبر دادند و در مرداد ۱۳۹۴ رسما روابط دیپلماتیک خود را برقرار کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG