لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

همزیستی با بیماری قرن؛ کالیفرنیا رویکرد «بیماری بومی» را برای مقابله با کرونا برگزید


گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا، از طرح جدیدی رونمایی کرد که رسما رویکرد این ایالت در برابر همه‌گیری کرونا را تغییر می‌دهد و از این پس به کووید-۱۹ به عنوان یک «بیماری بومی» می‌نگرد.

در این رویکرد، کالیفرنیا به سوی زندگی عادی بازمی‌گردد اما این کار را با کمک برنامه‌هایی از قبیل هزینه کردن میلیاردها دلار برای شناسایی سریع انواع مختلف ویروس، افزودن نیروهای کادر درمان، ذخیره کردن تست‌های کرونا به اندازه کافی و مقابله با پخش اطلاعات نادرست در مورد ویروس کرونا پیش می‌برد.

فرماندار کالیفرنیا گفت: «ما در حال عبور از مرحله بحران به مرحله‌ای هستیم که برای زندگی در کنار این ویروس تلاش خواهیم کرد.»

زمانی که ویروس هنوز در یک جامعه وجود داشته باشد، یک بیماری به مرحله بومی می‌رسد، اما با ایجاد ایمنی قابل کنترل می شود.

سازمان بهداشت جهانی در یازدهم مارس ۲۰۲۰ کرونا را یک «همه‌گیری» جهانی خواند، اما حالا با کاهش موارد ابتلا، بسیاری از کشورها به سمتی می‌روند که با کرونا به عنوان یک بیماری بومی و نه همه‌گیر برخورد خواهند کرد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هیچ ایالت دیگری در آمریکا هنوز برنامه جامع و آینده‌نگرانه‌ای در این رابطه ارائه نکرده است.

برنامه فرماندار کالیفرنیا شامل ذخیره ۷۵ میلیون ماسک و تقویت زیرساخت‌ها برای ارائه ۲۰۰ هزار واکسیناسیون و ۵۰۰ هزار تست در روز در صورتی که دوباره ویروس اوج بگیرد می‌شود.

ایالت کالیفرنیا محدودیت استفاده از ماسک در مکان‌های بسته را نیز برداشته است، اما لس‌آنجلس بزرگترین شهر این ایالت یک ماه دیرتر این کار را انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG