لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

بحران در مصر؛ شعار علیه مرسی و اخوان المسلیمن


یکی از مخالفان در تلاش برای پرتاب گاز اشک آور به نقطه ای دیگر؛ گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی به سوی مخالفان شلیک شد.
یکی از مخالفان در تلاش برای پرتاب گاز اشک آور به نقطه ای دیگر؛ گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی به سوی مخالفان شلیک شد.
هزاران تظاهرکننده مصری برای پنجمین روز متوالی در میدان تحریر قاهره تجمع کرده و علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر شعار سر می دهند. این اقدام پس از آن بود که آقای مرسی از تصمیم خود برای افزایش اختیارات ریاست جمهوری خبر داد.

تظاهرکنندگان می گویند مرسی را به چشم یک دیکتاتور تمامیت خواه می بینند. آنان روز سه شنبه نیز مانند روزهای قبل علیه مرسی و اخوان المسلمین شعار سر دادند. خبرنگار صدای آمریکا از قاهره می گوید بسیاری از تظاهرکنندگان باور دارند که اخوان المسلمین مرسی را به افزایش اختیارات رئیس جمهوری وادار کرده است.

روز پنجشنبه، رئیس جمهوری مصر با صدور حکمی، دادستان کل مصر را برکنار کرد، محاکم قضایی را از رسیدگی به شکایت علیه مجلس تدوین قانون اساسی منع و اعلام کرد تا زمان برگزاری انتخابات و تشکیل پارلمان جدید، قوه قضاییه حق رسیدگی به فرمان های رئیس جمهوری را ندارد. به این ترتیب عملا تا تشکیل پارلمان جدید، بخش عمده از اختیارات قوه قضائیه در دست رئیس جمهور قرار می گیرد.

آقای مرسی قبلا هم سعی کرده بود اختیارات قوه قضائیه را محدود کند اما موفق نشده بود.تظاهرکنندگان خشمگین

عمر، یکی از تظاهرکنندگان میدان تحریر می گوید تصمیم اخیر آقای مرسی حتی از قوانین اضطراری دولت مبارک هم قدرت طلبانه تر است. سعید یک تظاهرکننده دیگر به صدای آمریکا گفت قوانین اضطراری حاکمیت سابق بر نیروهای امنیتی اعمال می شد در حالی که تصمیم اخیر مربوط به قانون اساسی است و قوه قضائیه و دادگستری را تحت تاثیر قرار داده است. سعید گفت: «ما انقلاب نکردیم که یک دیکتاتور را بیرون کنیم و راه را برای یک دیکتاتور دیگر باز کنیم.»

تظاهرکنندگان از همه جای مصر در میدان تحریر حاضر شده اند. احمد عبدالعزیز که از اسکندریه به قاهره رفته می گوید مرسی باید به حرف مردم گوش دهد.

افزایش نگرانی ها

با افزایش حضور مردم در میدان تحریر، تنش در این میدان افزایش یافته است. اخوان المسلمین و دیگر گروه های اسلامگرا تظاهراتی را که برای حمایت از خود برنامه ریزی کرده بودند لغو کردند. وعده های مرسی به قوه قضائیه نیز برخی از مردم را امیدوار و متقاعد کرده که او تنها قصد دارد با قانون اساسی و پارلمان جدید که از مداخلات قوه قضائیه در امان باشد، کشور را به جلو پیش ببرد.
XS
SM
MD
LG