لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

ادامه اعتراض ها در مصر؛ اعتصاب قضات دادگستری


معترضان مصری در محاصره گاز اشک آور
معترضان مصری در محاصره گاز اشک آور
عالی ترین مرجع قضائی مصر، فرمان اخیر محمد مرسی در مورد اقتدار و اختیارات خود را حمله بی سابقه به استقلال قوه قضائیه توصیف کرده است.

شورای عالی قضایی مصر که قضات عالی مصر در آن حضور دارند، با برگزاری نشستی اضطراری اقدام مرسی را حمله‌ بی‌سابقه به استقلال و احکام دستگاه قضایی دانست و از رییس جمهوری مصر خواست این فرمان خود را لغو کند.

قضات دادگستری اسکندریه نیز برای اعتراض به رییس جمهوری مصر به اعتصاب متوسل شده اند.

حکم روز پنجشنبه محمد مرسی مبنی بر اینکه تصمیماتش توسط قوه قضائیه قابل فرجام و تجدید نظر نیست، خشم مخالفان را در مصر برانگیخته است. رییس جمهوری مصر خود را مافوق هر گونه نظارت دانسته و اعلام کرده تصمیماتش در هیچ دادگاه و یا توسط هیچ مقامی قابل فرجام و تجدید نظر نیست.

معترضان، دیروز جمعه، در چند شهر مصر به دفاتر حزب حاکم اخوان المسلمین حمله کردند، ضمن آنکه قاهره صحنه تظاهرات گروه های معترض به فرمان جنجال برانگیز مرسی بود.

همچنین نیروهای امنیتی مصر بامداد امروز، شنبه، با شلیک گاز اشک آور معترضان را از میدان تحریر قاهره متفرق کردند. معترضانی شب را در این جایگاه نمادین اعتراضی سپری کرده بودند.

آقای مرسی روز جمعه در یک سخنرانی برای حامیانش در کاخ ریاست جمهوری گفت می خواهد مصر را در مسیری با ثبات و امن پیش ببرد و قصد ندارد قدرت را قبضه کند.

فرمان آقای مرسی در عین حال قوه قضائیه را نیز از منحل کردن مجلس اعلا و مجمع مامور تدوین قانون اساسی جدید، که هر دو در سلطه متحدان اسلامگرای آقای مرسی هستند، منع می کند.

علاوه بر این آقای مرسی دستور محاکمه مجدد مقامات سابق را داده است که در سرکوب قیام مردمی سال گذشته علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری، به خشونت متوسل شدند.

آقای مرسی تصمیم خود را پس از آن اعلام کرد که برای میانجیگری در مورد آتش بس در غزه با تحسین جامعه بین المللی روبرو شد.

دولت آمریکا در مورد حکم اخیر آقای مرسی ابراز نگرانی کرده است.
XS
SM
MD
LG