لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

دفتر رییس جمهور مصر تمامیت خواهی مرسی را تکذیب کرد


محمد مرسی، رییس جمهوری مصر
محمد مرسی، رییس جمهوری مصر
با ادامه یافتن بحران سیاسی در مصر و انتقادها به تمامیت خواهی و زیاده طلبی سیاسی محمد مرسی، دفتر رییس جمهوری این کشور امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد فرمان محمد مرسی مبنی بر افزایش اختیارات رییس جمهور، مقطعی است و وی به دنبال تجمیع قدرت در دستان خود نیست.

در اطلاعیه دفتر رییس جمهوری مصر گفته شده است هدف محمد مرسی از حکمی که صادر کرده، تنها جلوگیری از کاهش نفوذ نهادهای دموکراتیک در مصر است.

حکم روز پنجشنبه محمد مرسی که باعث می شود دامنه قدرت او افزایش یابد، نارضایتی و مخالفتهای گسترده ای در مصر برانگیخته است. تحت تاثیر ناآرامی های ناشی از این حکم، بازار سهام مصر روز یکشنبه حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. امروز اولین روز فعالیت این بازار پس از حکم روز پنجشنبه محمد مرسی بود.

زیان ناشی از این سقوط یکی از بزرگترین زیان هائی است که بازار سهام مصر در جریان التهاب های پس از خلع حسنی مبارک، در یکسال گذشته، با آن مواجه شده است.

در همین حال اعتراض ها علیه تصمیم محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، که وی را در سطحی ورای قدرت نظارتی قوه مقننه قرار می دهد و از حامیان اسلامگرایش در پارلمان محافظت می کند، روز یکشنبه وارد سومین روز شد.

روز یکشنبه معترضین در میدان تحریر قاهره، که در سال ۲۰۱۱ صحنه قیام مردمی منجر به سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهوری وقت بود، به پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس با شلیک گاز اشک آور به آنها پاسخ داد.

محمد البرادعی، دمکراسی خواه سرشناس مصری دیروز، شنبه، از مرسی خواستار لغو اختیاراتی شد که وی با صدور فرمان برای خود قائل شده است و قدرتی تقریبا مطلق را به او تفویض می کند.

البرادعی در سخنرانی خود خطاب به جمعیت در میدان تحریر گفت رئیس جمهوری باید برای اجتناب از بروز آشفتگی های رو به گسترش اقدام کند.

شورایعالی قضائی نیز که بالاترین مرجع قضائی کشور است، فرمان مرسی را تقبیح و محکوم کرده است.

قضات، روز شنبه، این فرمان را حمله ای بی سابقه به استقلال دادگستری خواندند. قضات در اسکندریه به اعتصاب متوسل شده اند و می گویند تا وقتی که فرمان پس گرفته نشود به اعتصاب ادامه می دهند.

نیروهای امنیتی روز شنبه به معترضینی که بیشترشان از شب پیش در میدان تحریر جمع شده بودند، گاز اشک آور شلیک کردند.

اعتراض ها از روز جمعه ، به فاصله یک روز پس از آن شروع شد که مرسی اعلام کرد تصمیماتش در هیچ دادگاه و توسط هیچ مقامی قابل فرجام و تجدید نظر نیست. وی بر ضرورت محافظت از دست آوردهای انقلاب ۲۰۱۱ تاکید گذاشت که خلع مبارک را از قدرت پس از سه دهه حکمرانی در پی داشت.

فرمانی که مرسی روز پنجشنبه صادر کرد همچنین شامل تصمیماتی برای تجدید محاکمه مقامات سابقی است که برای سرکوب قیام مردمی سال گذشته علیه مبارک، مرتکب خشونت شده اند. این فرمان در عین حال قوه قضائیه را از منحل ساختن مجلس اعلا و مجمع مامور تدوین قانون اساسی جدید، که هردو در سلطه اخوان المسلمین است، منع می کند.

صدور این فرمان با اعتراض هائی در چند شهر عمده مواجه شد که با حمله معترضین به دفاتر حزب اخوان الملسمین همراه بود.

مرسی روز جمعه در سخنرانی برای حامیانش در کاخ ریاست جمهوری گفت می خواهد مصر را در مسیری با ثبات و امن پیش ببرد و قصدش قبضه قدرت نیست.
XS
SM
MD
LG