لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

جب بوش درباره قوه تشخیص دونالد ترامپ در سیاست خارجی ابراز تردید کرد


جب بوش نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره قدرت قضاوت دونالد ترامپ، رقیب هم‌حزبی خود و همچنین توانایی او در رهبری آمریکا آن هم در میانه جهانی درهم پیچیده ابراز تردید کرد و گفت ترامپ طوری درباره سیاست خارجی آمریکا بحث می‌کند که انگار ستاره یک شوی تلویزیونی است.

بوش در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان که روز یکشنبه پخش شد گفت درباره این که ترامپ بتواند تسلیحات اتمی آمریکا را مدیریت کند "تردید بسیار" دارد.

بوش گفت: "او مسئولیت‌پذیر نیست، که برای رئیس جمهور شدن ویژگی مهمی است."

بوش گفت طرح پیشنهادی ترامپ مبنی بر این که داعش بشار اسد را از میان بردارد و بعد روسیه آن را نابود کند بیشتر شبیه بازی و به رویکردی جدی شباهت ندارد.

بوش گفت ما در زمانه‌ای پر از خطر و تهدید هستیم و به رئیس جمهوری نیاز داریم که مصمم باشد.

اظهارات جب بوش در شبکه سی ان ان به سرعت واکنش دونالد ترامپ را برانگیخت. او در حساب توییتر خود نوشت: "جب، چرا وقتی که از تسلیحات کشتار جمعی خبری نبود، برادرت (جرج بوش) با حمله به عراق خاورمیانه را بی ثبات کرد؟"

تازه ترین نظرسنجی که از سوی شبکه خبری سی بی اس انجام شده حاکی است که ترامپ با داشتن ۲۷ درصد آرا در صدر نامزدهای ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه است. در این نظرسنجی بن کارسون با ۲۱ درصد در مقام دوم است.

در جبهه مقابل، هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در مصاحبه با سی ان ان گفت هنوز خیلی زود است که بگوید اگر پیروز شود سربازان را از افغانستان به آمریکا بازخواهد گرداند یا نه.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هفته پیش حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را تمدید کرد و گفت سربازان آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۷ در افغانستان خواهند ماند.

کلینتون اوباما را به عنوان رهبری قدرتمند ستود.

میت رامنی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ از حزب جمهوری خواه در گفت و گو با سی ان ان دوره تصدی خانم کلینتون بر وزارت خارجه آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و گفت در آن دوره منافع آمریکا در خارج تهدید شد.

او همچنین از کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل تحقیق درباره حملات مناقشه برانگیز سال ۲۰۱۲ به سفارتخانه آمریکا در بنغازی لیبی حمایت کرد.

XS
SM
MD
LG