لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

ترامپ: آمریکا باید از ملت سازی دست بردارد


دانلد ترامپ کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا می گوید آمریکا نیاز دارد بجای "ملت سازی" در خارج ، بر حل مشکلات خودش تمرکز کند.

ترامپ این نظر را روز دوشنبه در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه گاردین چاپ لندن، که در آن به تشریح برنامه های خود در مسائل داخلی و بین المللی پرداخت، ابراز کرد.

او استفاده از نیروی نظامی برای پیشبرد دمکراسی در خارج را زیر سئوال کشیده و حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را محکوم کرده است. با این حال، در مصاحبه اخیر گفت علیرغم تردیدهادر مورد مداخله نظامی "مواردی هست که می بینید آنچه می گذرد، و قساوت هایی که صورت می گیرد، دهشتناک است... داعش یکی از آنها است."

ترامپ گفت در برخی موارد، "اگر مشکلی در جهان باشد که بتوان آنرا حل کرد" آماده است. او در عین حال اکثر مداخلات نظامی آمریکا از جمله آنچه را که سیاست نسنجیده دولت اوباما در سوریه توصیف کرد، به زیر سئوال کشید.

او گفت: "آمریکا ۱۹ تریلیون دلار بدهکار است. ما باید ابتدا خانه خود را سامان دهیم. نمی توانیم به هر کشوری که از آن راضی نیستیم برویم و بگوئیم می خواهیم آنها را دوباره بسازیم. این سیاست موثر نبوده است.»

در اشاره به عراق، ترامپ گفت "ببینید آنجا چه اتفاقی افتاده است. ما صدام حسین را از سر باز کردیم. فکر نمی کنم کار مفیدی بود. عراق حالا یک فاجعه است و ایران و داعش بر آن مسلط می شوند.»

ترامپ گفت: "ما باید ارتشی بزرگ و نیرومند داشته باشیم، اما مجبور هستیم بر خودمان تمرکز کنیم."

در مورد مداخله روسیه در سوریه، که تاکنون نواحی زیر کنترل شورشیان مخالف اسد که نیروهای داعش در آن نیستند را هدف گرفته است، ترامپ گفت یقین دارد ولادیمیر پوتین سرانجام آن را هدف خواهد گرفت، و افزود "او باید داعش را بمباران کند زیرا نمی خواهد داعش به روسیه برسد."

با این حال، ترامپ پیچیدگی وضع در سوریه را یاد آور شد و گفت پوتین حامی اسد است، در حالی که آمریکا از او خوشش نمی آید.

ترامپ گفت "اسد بد است" اما ممکن است کسانی که آمریکا از آنها حمایت می کند از او بدتر باشند.

گاردین می نویسد ترامپ از دیر باز به گروه های شورشی که با اسد می جنگند مشکوک بوده است، و در سخنانی در پیکار انتخاباتی اش در ماه سپتامبر، ابراز نگرانی کرد که بسیاری از آوارگان سوری ممکن است داعشی باشند، و قول داد اگر انتخاب شود هر آواره ای را که دولت اوباما به کشور راه داده است اخراج کند.

در مورد روند متوقف شده صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها ترامپ گفت: "اگر ما رهبر درستی در این مملکت می داشتیم، ممکن بود کاری صورت گیرد.اما روشن است که کار ساده ای نیست."

ترامپ بر حمایت خود از اسرائیل تاکید کرد و گفت: "ما باید در کنار اسرائیل بایستیم. این کشور شریک قابل اعتماد ما در خاورمیانه بوده است. اوباما رفتار بسیار بدی با اسرائیل کرده است.»

در مورد مسائل داخلی ترامپ گفت: "ما باید برای بهبود حمل و نقل همگانی پول خرج کنیم. فرودگاه ها و جاده های خود را درست کنیم.چین و کشورهای دیگر قطارهای بسیار سریع دارند و ما نداریم. مثل جهان سوم هستیم.»

ترامپ گفت اگر انتخاب شود، آمریکا را دوباره کشور بزرگی خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG