لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

هشدار نسبت به تداوم نقض حقوق بشر در برمه


گروه های مدافع حقوق بشر و تحلیلگران از جامعه بین الملل خواسته اند تا به هشدارهای فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در مورد تداوم نقض حقوق بشر در برمه توجه کند.

توماس اوژئا کوئینتانا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور برمه به سفر پنج روزه خود به برمه پایان داده است. فرستاده ویژه سازمان ملل متحد ضمن اذعان به این که برمه در مسیر صحیح قدم برمی دارد، تاکید کرده اتخاذ اقدام فوری در مورد تداوم نقض حقوق بشر در این کشور ضروری و حیاتی است.

آقای کوئینتانا در طی این سفر با زندانیان سیاسی پیشین و افرادی که هنوز در رانگون زندانی هستند، دیدار و با اعضای بلندپایه دولت و آنگ سان سوچی، رهبر مخالف دولت گفتگو کرد. او همچنین به ایالت رخین سفر کرد که ۱۲۰ هزار نفر هنوز به دلیل خشونت های قومی سال گذشته در این منطقه آواره هستند. کوئینتانا گفت با وجودی که وضعیت اردوگاه های مسلمانان بهتر شده است اما شرایط ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هنوز نامساعد است.

دبی استوتارد، سخنگوی «Alternative ASEAN Network»، گروه مدافع حقوق بشر می گوید در گزارش اولیه کوئینتانا به عدم پیشرفت در توجه به موارد نقض حقوق بشر و مسائل عمده ای همچون مصونیت نیروهای مسلح اشاره شده است. او خاطرنشان می کند «از دیدار آقای کوئینتانا مشخص بود که معضل وضعیت بحرانی حقوق بشر در برمه هنوز مورد توجه قرار نگرفته است و هنوز راه طولانی در پیش است. ما امیدواریم که سفر او به منزله بیدارباشی برای جامعه جهانی باشد که هنوز نسبت به روند اصلاحات در برمه بیش از حد خوش بین بوده اند».

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در برمه همچنین از ارتش و گروه های مسلح غیردولتی برمه خواسته است تا قانون حقوق بشر بین الملل را رعایت کنند.

انتظار می رود آقای کوئینتانا گزارش کامل خود در مورد وضعیت حقوق بشر در برمه را ماه آینده به سازمان ملل متحد تسلیم کند.
XS
SM
MD
LG