لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

آزادی زندانیان سیاسی برمه در آستانه سفر اوباما


در شرایطی که دولت برمه اخیراً صدها زندانی را آزاد کرده است، اما فعالان این کشور با رد اقدام دولت، این تصمیم را به هدف جلب حمایت سیاسی پیشاپیش سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به برمه خوانده اند.

پرزیدنت اوباما روز دوشنبه وارد برمه خواهد شد و ناظران سفر بی سابقه رئیس جمهوری ایالات متحده را به منزله تایید روند اصلاحات دموکراتیک یک سال و نیم گذشته دولت برمه خوانده اند.

رسانه های دولتی برمه روز پنج شنبه (١٥ نوامبر) گزارش دادند که رئیس جمهوری در تلاشی به منظور ارتقای مناسبات دوجانبه فرمان عفو ٤٥٢ زندانی سیاسی را صادر کرده است، اما فعالان و گروه های مدافع حقوق بشر ادعا می کنند هیچ یک از ناراضیان مخالف دولت آزاد نشده اند.

یکی از فعالان هوادار دموکراسی جنبش جوانان می گوید: «نباید به وعده های دولت اصلاح طلب برمه اعتماد کرد. به نظر من دولت کنونی فقط نقش بازی می کند و صادق نیست. اگر واقعاً نیت صادقانه داشتند، باید همه زندانیان سیاسی را فوراً آزاد می کردند.»

با وجودی که دولت برمه، از مارس ٢٠١١ تاکنون صدها زندانی را آزاد کرده، اما ایالات متحده از دولت غیرنظامی جدید این کشور خواسته است تا بقیه زندانیان سیاسی را نیز آزاد کند.

دولت برمه در ماه سپتامبر نیز پانصد زندانی، از جمله ٩٠ ناراضی سیاسی را آزاد کرده بود.
XS
SM
MD
LG