لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

دیده بان حقوق بشر عملیات نظامی در کاچین را محکوم کرد


دیده بان حقوق بشر امروز جمعه بیانیه ای صادر کرده که طی آن از ارتش برمه خواسته است به حمله به مخالفان در شمال ایالت کاچین خاتمه دهد. دیده بان حقوق بشر همچنین از نیروهای نظامی خواسته است تا اجازه دهند کمک های انسانی به گروه هایی آسیب پذیر مردم که در خطرند، برسد.

گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر می گویند عملکرد ارتش برمه و حملات هوایی آن به استان کاچین، منافی موازین حقوق بشر است.

سه غیرنظامی در حملات اخیر هوایی و توپخانه ای ارتش برمه کشته شده اند. مقام های دولتی ابتدا منکر مرگ این سه تن شدند. دیده بان حقوق بشر این عملیات نظامی را محکوم کرده و از رییس جمهوری برمه خواسته است تا برای پایان دادن به آن وارد عمل شود. فیل رابرتسن، معاون بخش آسیای دیده بان حقوق بشر، می گوید:«دولت برمه باید گام های لازم را برای اطمینان یافتن از آنکه غیرنظامیان در امانند، بردارد. ما از رییس جمهوری برمه خواسته ایم وارد عمل شود تا حادثه ای مثل مرگ اخیر سه شهروند غیرنظامی تکرار نشود.»

آقای رابرتسن می گوید نهاد متبوع وی به طور خاص نگران بالا گرفتن درگیری ها و افزایش شمار آوارگان است. معاون وزیر اطلاعات برمه گفته است اجازه کمک رسانی به مردم را نمی دهد، چون بیم آن می رود که از این طریق، به ستیزه جویان مخالف دولت در کاچین کمک شود.

قرار است این هفته گفت و گوهای صلح میان مسئولان دولت برمه و مخالفان انجام شود، اما امدادرسانان منطقه ای می گویند از آنجا که ارتش برمه به حملات توپخانه ای و حملات هوایی از راه هلی کوپتر ادامه می دهد و این حملات را هر روز تکرار می کند، روند چنین مذاکراتی نیز ممکن است قربانی این حملات شود.

دیوید اوبانک که بنیانگذار یک گروه غیرانتفاعی مدافع حقوق بشر است که فعالیت های آن بر برمه تمرکز دارد، می گوید شیوه عملکرد ارتش برمه نقض آتش بس است و ممکن است گفت و گو های صلح را بی ثمر کند.

با بالا گرفتن خشونت، دولت های آسیایی هم مرز برمه در حال آمادگی برای پذیرفتن آوارگان احتمالی هستند و در تدارکند تا با بحران تقاضای پناهندگی مواجه شوند. هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، می گوید مقام های کشورش نگران وضع کنونی برمه هستند.

چین از برمه خواسته است تا تنش داخلی را از راه گفت و گو حل کند. لی می افزاید که مسئولان دولت چین اقدام های لازم را برای تأمین امنیت مرزنشینان خود انجام داده اند.

گفتنی است که دولت چین در استان کاچین برمه سرمایه گذاری فراوان کرده است و پروژه های متعدد عمرانی و سدسازی را در آن استان در دست اجرا دارد، و عدم امنیت در مرز برمه، شرایط را برای ادامه فعالیت چین در کاچین دشوار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG