لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

آنگ سان سوچی در اجلاس روز جمعه پارلمان سویس


آنگ سان سوچی رهبر دموکراسی خواه برمه روز جمعه در اجلاس پارلمان سویس شرکت کرد. شب گذشته خانم سوچی به علت بیماری نتوانسته بود در شام رسمی دولت سویس که به افتخار وی برپا شده بود شرکت کند.

روز پنجشنه خانم سوچی از شرکت در کنفرانس خبری عذر خواست و گفت از پرواز طولانی و عوض شدن محیط و ساعت دچار خستگی بسیار شده است.

روز جمعه سازمان عفو بین المل در ساختمان پارلمان سویس در برن از خانم سوچی تجلیل به عمل آورد.

در سفر ۱۷ روزه خانم سوچی به اروپا، وی به انگلستان خواهد رفت و در پارلمان بریتانیا سخنرانی خواهد کرد و بعد در دوبلین - ایرلند جایزه بین المللی حقوق بشر را که به وی تعلق گرفته بود، از بونو ستاره موسیقی راک دریافت خواهد کرد و بعد به فرانسه خواهد رفت.

تغییرات سیاسی بعد از نیم قرن حکومت نظامی از سال قبل در برمه آغاز شده است. پارلمانی که دست کم در ظاهر همه اعضای آن غیر نظامی هستند در ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز به کار کرده است. اعضای این پارلمان در نوامبر ۲۰۱۰ انتخاب شدند. خانم آنگ سان سوچی نیز در آوریل امسال به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شد.

آنگ سان سوچی که برای نخستین بار در ۲۴ سال گذشته از اروپا دیدار می کند، بیش از ۱۴ سال از عمرش را به نوعی در حصر و زندان خانگی گذرانده است و در اواخر سال ۲۰۱۰ از زندان خانگی آزاد شد.
XS
SM
MD
LG