لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۴

آنگ سان سوچی راهی اروپا شد


 آنگ سان سوچی، رهبر جنبش دموکراتیک برمه، در فرودگاه رانگون
آنگ سان سوچی، رهبر جنبش دموکراتیک برمه، در فرودگاه رانگون
آنگ سان سوچی- فعال برمه ای حقوق بشر، رهبر جنبش دموکراسی خواهی آن کشور و برندۀ نوبل صلح، که به تازگی به عنوان عضو پارلمان برمه نیز انتخاب شده است، روز چهارشنبه برای نخستین بار پس از سالها راهی اروپا شد. وی که عمدۀ زمان دو دهۀ اخیر را در حبس خانگی سپری کرده است، رانگون را به مقصد نخستین سفر اروپایی خود طی بیست و چهار سال اخیر ترک کرد.

قرار است که خانم سوچی روز پنج شنبه در ژنو یکی از سخنگویان نشست سالانۀ سازمان جهانی کار باشد و در پی آن، راهی نروژ شود تا جایزۀ نوبلی را بگیرد که در سال ۱۹۹۱ به وی اعطا شد، اما وی به سبب زندانی بودن، نتوانست برای دریافت آن به اروپا برود. او در پی دریافت جایزۀ نوبل، سخنانی ایراد خواهد کرد.

آنگ سان سوچی سپس توقف کوتاهی در ایرلند خواهد کرد تا از بونو (ستارۀ موسیقی راک و فعال حقوق بشر) جایزۀ جهانی حقوق بشر را دریافت کند و در ادامۀ سفرش رهسپار بریتانیا خواهد شد تا در پاسخ به دعوت هر دو مجلس آن کشور سخنانی ایراد کند.

سوچی- فعال شصت و هفت سالۀ دموکراسی- سالها با همسرش (که درگذشته)، در بریتانیا زندگی کرده است. سفر اروپایی آنگ سان سوچی دومین مسافرت وی به خارج از کشور طی بیش از بیست سال اخیر است. نخستین سفر وی به تایلند، پنج روزه بود و چندی پیش انجام شد.

حکومت برمه درپی دهه ها استقرار رژیمی نظامی، در حال اعمال اصلاحات است. خانم سوچی پیش از چهارم ژوئیه به کشورش بازخواهد گشت تا در زمان بازگشایی پارلمان برمه و آغاز فعالیتش در آن، در برمه باشد.
XS
SM
MD
LG