لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

افزایش قربانیان خشونتهای فرقه ای در برمه


ساکنان راخین که از خانه های خود رانده شده اند
ساکنان راخین که از خانه های خود رانده شده اند
مقامات برمه می گویند در خشونتهای ایالت راخین در غرب کشور دست کم ۲۸ تن کشته شده اند. درهمین حال یک مقام ارشد سازمان ملل متحد برای ارزیابی تنش بین بوداییان و مسلمانان از منطقه دیدن می کند.

آغاز خشونت فرقه ای بین راخین ها و روهینگیاها مرگ و آسیب برای هر دو گروه به بار آورده است. به گفته مقامات، ده ها هزار نفر دربدر شده اند، بیش از ۲۵۰۰ خانه به آتش کشیده شده و موجودی غذا و آب به سرعت کم می شود.

مقامات سازمان ملل متحد به صدای امریکا گفتند مشاور بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور برمه روز چهارشنبه همراه با وزیر امور مرزی برمه و ۱۰ تن از رهبران مسلمان از راخین دیدن کرد.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که بنگلادش درخواست سازمان ملل متحد را برای گشودن مرزهایش به روی مردم روهینگیا رد کرد. وزیر امور خارجه بنگلادش گفت مصالح کشور اجازه نمی دهد روهینگیاها که از جنگ می گریزند وارد شوند.


برمه روهینگیاها را به عنوان شهروند برسمیت نمی شناسد.

خشونت روز سوم ژوئن و زمانی آغاز شد که دسته ای از بودائی ها به یک اتوبوس شبیخون زدند و ۱۰ مسلمان روهینگیا را کشتند.

آنگ سان سوچی همچنین نسبت به خشونت بین مسلمانان و بودائیست ها، که بیش از یک هفته است در غرب برمه جریان دارد، ابراز نگرانی کرد. او به خبرنگاران گفت تا قانون به اجرا درنیاید و حفاظت برابر از هر شهروندی تضمین نشود، چنین خشونت هایی ادامه خواهد یافت.

در همین حال آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون برمه در آغاز سفر اروپایی خود خواهان کمک و سرمایه گذاری بین المللی برای پیشبرد اصلاحات دمکراتیک در برمه شده است.

آخرین خبرها حاکی است برنده جایزه صلح نوبل پنجشنبه شب پس از ملاقات با وزیر امور خارجه سویس در برن، هنگامی که با خبرنگاران گفت و گو می کرد، لحظه ای مکث کرد و گفت «بسیار متاسفم»، و بعد استفراغ کرد. همراهانش او را بسرعت از اتاق بیرون بردند.

روشن نیست که آیا او در برنامه های دیگر شرکت خواهد کرد یانه.
XS
SM
MD
LG