لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

صلاح عبد السلام از مظنونان حملات تروریستی پاریس دستگیر شد


صلاح عبد السلام، یکی از مظنونان حملات تروریستی پائیز گذشته در پاریس، پس از چهار ماه فرار از دست ماموران پلیس، در نهایت روز جمعه در درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت بلژیک دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مشخص نیست آیا او در جریان درگیری با ماموران امنیتی زخمی شده است یا خیر. گزارش های اولیه حاکی از زخمی شدن او از ناحیه پا در اثر شلیک گلوله بود.

بر اساس همین گزارش، فرد دیگری در جریان عملیات امروز زخمی و به همراه یک نفر دیگر توسط نیروهای پلیس دستگیر شده است.

صلاح عبد السلام متولد بلژیک و شهروند فرانسه است و پس از حملات ترویستی مرگبار نوامبر ۲۰۱۵ در سه نقطه از شهر پاریس، نیروهای امنیتی فرانسه و بلژیک به دنبال دستگیری او بوده‌اند.

اندکی پس از انتشار خبر دستگیری او، رسانه های محلی بلژیک از وقوع دو انفجار در منطقه مولنبیک، که عملیات امروز در آن انجام شد، خبر دادند. هنوز دلیل وقوع این انفجارها مشخص نیست.

نیروهای امنیتی پس از آن که اوایل هفته اثر انگشت او را در آپارتمانی در یک منطقه دیگر بروکسل یافتند، پس از ردیابی و انجام تحقیقات، امروز برای دستگیری او به ساختمانی در مولنبیک حمله کردند.

صلاح عبدالسلام یکی از چند مظنون اصلی ارتباط با حملات همزمان آبان ماه گذشته در پایتخت فرانسه است؛ حملاتی که منجر به مرگ ۱۳۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد.

بلافاصله پس از دستگیری او، شارل میشل نخست وزیر بلژیک جلسه‌ای اضطراری با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، که برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است، برگزار کرد.

از جزئیات این جلسه خبری منتشر نشده است. اما آقای اولاند در نشست خبری مشترک پس از آن دیدار، با بیان این که دستگیری‌های امروز به کشف حقیقت و اجرای عدالت کمک خواهد کرد، خواستار استرداد مظنونان به فرانسه شد.

شارل میشل نیز از ارائه جزئیات بیشتر درباره دو مظنون دیگر دستگیر شده خودداری کرد و گفت باید تحقیقات به صورت کامل انجام شود. به گفته او، تنها دادستان کل کشور است که می‌تواند درباره شواهدی که منجر به دستگیری مظنونان شد، توضیح بدهد.

در طول این چند ماه که تحقیقات ماموران امنیتی فرانسه و سایر کشورهای اروپایی برای یافتن عوامل حملات تروریستی پاریس ادامه داشت، چندین نفر دستگیر و چند نفر هم در درگیری با ماموران کشته شده اند.

عبدالحمید اباعود، شهروند ۲۷ ساله بلژیکی مراکشی تبار و مغز متفکر حملات ترویستی پاریس، چند روز بعد از آن حملات، در جریان درگیری با ماموران امنیتی در حومه پاریس کشته شد.

XS
SM
MD
LG