لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

لیز تراس از نخست‌وزیری بریتانیا کناره‌گیری کرد


لیز تراس در حال اعلام کناره‌گیری‌اش از سمت رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری بریتانیا. پنجشنبه ٢٠ اکتبر ٢٠٢٢
لیز تراس در حال اعلام کناره‌گیری‌اش از سمت رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری بریتانیا. پنجشنبه ٢٠ اکتبر ٢٠٢٢

لیز تراس روز پنجشنبه تنها شش هفته پس از تصدی کرسی نخست‌وزیری بریتانیا، اعلام کرد از این سمت کناره‌گیری می‌کند.

او با انتشار بیانیه‌ای گفت در میانه بی‌ثباتی اقتصادی و بین‌المللی عظیم و تهدید ناشی از لشکرکشی پوتین به اوکراین، با هدف بهبود وضع اقتصادی به سمت نخست‌وزیری رسید.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود به‌رغم موفقیت در زمینه کاهش هزینه‌های انرژی و بیمه درمانی، قادر به عملی کردن برنامه‌اش برای بهبود شرایط اقتصادی بریتانیا نیست و به همین دلیل به اطلاع پادشاه بریتانیا رسانده که می‌خواهد از سمت رهبری حزب محافظه‌کار استعفا کند.

به گفته خانم تراس، طی هفته آینده انتخاباتی برای رهبری حزب محافظه‌کار برگزار خواهد شد و تا زمان تعیین جانشین همچنان به ایفای وظایفش به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا ادامه خواهد داد.

واکنش‌های بین‌المللی به استعفای لیز تراس

ران کلین، رئیس دفتر کاخ سفید، در گفت‌وگویی با شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت ایالات متحده با هرکسی که جانشین خانم تراس شود، روابط نزدیک کنونی را حفظ خواهد کرد. او افزود جو بایدن تا ساعاتی دیگر در این باره بیانیه‌ای صادر خواهد کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در واکنش به کناره‌گیری لیز تراس از نخست‌وزیری بریتانیا گفت مهم است بریتانیا «در اسرع وقت، ثبات» یابد. او تاکید کرد: «ما بیش از هرچیزی، ثبات می‌خواهیم.»

ماریا زاخاروفا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، با استقبال از استعفای لیز تراس گفت او به خاطر «بی‌سوادی فاجعه‌بارش» به یاد آورده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG