لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

لیز تراس اولین نشست کابینه‌اش را برگزار کرد


لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا، به همراه بعضی از اعضای کابینه‌اش
لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا، به همراه بعضی از اعضای کابینه‌اش

اولین جلسه کابینه لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا، روز چهارشنبه برگزار شد. خانم تراس روز سه‌شنبه با حکم ملکه الیزابت مامور تشکیل دولت جدید بریتانیا شد.

اکثر اعضای کابینه نخست وزیر جدید بریتانیا را متحدان نزدیک او در حزب محافظه‌کار و افراد معتمدی نظیر ترزا کوُفی تشکیل می‌دهند که به سمت وزیر بهداشت و قائم مقام نخست وزیر منصوب شده است.

لیز تراس، جیمز کلورلی از حزب محافظه‌کار را نیز به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب و معرفی کرده است. کلورلی اولین وزیر امور خارجه سیاهپوست بریتانیا محسوب می‌شود.

این درحالی است که کوازی کوارتنگ نیز اولین سیاهپوستی خواهد بود که در سمت وزیر خزانه‌داری بریتانیا انجام وظیفه می‌کند.

با توجه به وعده‌های لیز تراس برای مبارزه با گرانی و تورم فزاینده، مهار افزایش بی‌رویه هزینه انرژی و کاهش مالیات‌ها، گمان می‌رود بار سنگینی بر دوش آقای کوارتنگ از حزب محافظه‌کار باشد.

هر چند لیز تراس پنج تن از رقیبان اولیه‌اش در حزب محافظه‌کار را به سمت‌های دولتی منصوب کرده است اما هیچ‌یک از حامیان ریشی سوناک، رقیب خانم تراس در انتخابات رهبری حزب محافظه کار، به کابینه تراس راه نیافته‌اند.

خانم تراس می‌گوید تغییراتی در دولت داده که سبب افزایش وحدت حزب محافظه کار خواهد شد.

او پیشتر رشد اقتصادی و مهار تورم، مهار قیمت انرژی، و بهبود و تسریع خدمات درمانی را از الویت‌های اصلی دولتش اعلام کرده بود.

نخست وزیر جدید بریتانیا قرار است هفته آینده برنامه‌اش را برای تحقق این اهداف اعلام کند.

او روز دوشنبه پنج سپتامبر به عنوان رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا انتخاب شد و با جانشینی بوریس جانسون به صندلی نخست‌وزیری این کشور تکیه زد.

لیز تراس بعد از مارگارت تاچر و ترزا می، سومین نخست‌وزیر زن بریتانیا به شمار می‌آید.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG