لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

بازجویی از جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در لندن پایان یافت


بازجویی‌ از جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس در راستای بررسی اتهام تعرض جنسی مطرح شده علیه او، که از روز دوشنبه در محل سفارت اکوادور در لندن آغاز شده بود، عصر سه شنبه به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از اتمام جلسات که در حضور دادستان و نمایندگان پلیس سوئد انجام شد، هیچ تصمیمی درباره محاکمه آقای آسانژ منتشر نشد و دادستان‌ها نیز از اظهار نظر در این مورد خودداری کردند.

جولیان آسانز از حدود چهار سال پیش از سفارت اکوادور در بریتانیا تقاضای پناهندگی کرد و به دلیل نگرانی از دستگیری و استرداد به ایالات متحده، از آن زمان تا کنون از ساختمان سفارت در لندن خارج نشده است.

وی همزمان با دیداری که در سال ۲۰۱۰ از سوئد داشت به تعرض جنسی متهم شد؛ اتهامی که به دو سال قبل از آن باز می گشت. با این حال در طول این مدت، دستگاه قضایی سوئد موفق به بازجویی از او نشده بود.

دادستانی سوئد اواخر شهریور ماه اعلام کرد که مقام‌های اکوادوری به نمایندگی از آنها بازجویی از بناینگذار ویکی لیکس را به عهده خواهند گرفت.

جولیان آسانژ ضمن رد اتهام تعرض جنسی، ابراز نگرانی کرده است که مقام‌های بریتانیا و سوئد قصد دارند او را در اولین فرصت ممکن به مقام‌های آمریکایی تحویل دهند.

وی به دلیل انتشار اسناد محرمانه‌ای در ویکی لیکس، که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا گردآوری شده بود، از سوی ایالات متحده تحت پیگرد قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG