لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۱

دو هفته بعد از افشاگری علیه کلینتون؛ اکوادر دسترسی بنیانگذار ویکی‌لیکس به اینترنت را قطع کرد


جولیان آسانژ از بالکن سفارت اکوادور برای اعلام خبرهایش استفاده می کند.
جولیان آسانژ از بالکن سفارت اکوادور برای اعلام خبرهایش استفاده می کند.

دولت اکوادور تایید کرد برای جلوگیری از افشاگری های انتخاباتی ویکی‌لیکس، دسترسی بنیانگذار این سایت را که در سفارت این کشور در لندن پناهنده است، قطع کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز،‌ سه شنبه ۲۷ مهر دولت اکوادور در بیانیه خود اعلام کرد به روند انتخاباتی در دیگر کشورها احترام می گذارد و از هیچ نامزدی حمایت نمی کند.

اعلام رسمی اکوادور، یک روز بعد از خبر ویکی‌لیکس است که اعلام کرد دسترسی آسانژ به اینترنت محدود شده است.

در دو هفته اخیر سایت ویکی‌لیکس مجموعه ای از ایمیل ها، اسناد و سخنانی را افشا کرده که در آنها برخی مواضع و سخنرانی های خصوصی کلینتون فاش شده است. از جمله سخنرانی خانم کلینتون که از سران موسسات مالی وال استریت حمایت کرده و گفته سیاستمدار باید موضع عمومی و خصوصی داشته باشد. یا ایمیل دیگری که ادعا می کند شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در مناظره با کلینتون همکاری هایی داشته و سوالات را به او رسانده است.

این افشاگری ها به کمپین انتخاباتی کلینتون ضربه زده و بخصوص باعث شده برخی از هواداران برنی سندرز تمایلی برای رای به کلینتون نداشته باشند.

هرچند به نوشته نیویورک تایمز،‌ چپ های آمریکا جولیان آسانژ را قهرمان می دانند اما افشاگری های اخیر علیه کلینتون بود و ترامپ از آنها برای انتقاد از وی استفاده کرده است.

آسانژ و ویکی‌لیکس تاکنون اشاره نکرده اند که چگونه به این ایمیل ها و اسناد دست یافته اند اما پیشتر مقام های امنیتی آمریکا اعلام کردند که هک کمیته ملی حزب دموکرات و چند سازمان دیگر توسط روسها و با رضایت کرملین بود.

ویکی‌لیکس پیشتر ادعا کرد که جان کری دولت اکوادور را برای قطع اینترنت آسانژ تحت فشار گذاشته است اما وزارت خارجه آمریکا می گوید این ادعا حقیقت ندارد.

جولیان آسانژ استرالیایی، بعد از آغاز افشاگری های ویکی‌لیکس، در سال ۲۰۱۱ از سوی سوئد به تجاوز به یک زن جوان متهم شد اما در لندن به سفارت اکوادور رفت و به آنجا پناهنده شد و تاکنون در ساختمان سفارت اقامت دارد. آقای آسانژ اتهام تجاوز را رد می کند و می گوید سوئد می خواهد بعد از بازداشت،‌او را به آمریکا بازگرداند. افشای اسناد محرمانه توسط آسانژ می تواند محکومیت سنگین او را در آمریکا به همراه داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG