لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

جولیان آسانژ: در صورت رأی منفی کارگروه سازمان ملل تسلیم پلیس خواهم شد


جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس که به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است - آرشیو
جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس که به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است - آرشیو

جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس، روز پنجشنبه گفت که اگر سازمان ملل متحد با شکایت او مخالفت کند، خود را تسلیم پلیس بریتانیا خواهد کرد.

وی با بیان این که یک کارگروه سازمان ملل شکایت او را پذیرفته است، می‌گوید در صورت اعلام رسمی رأی موافق این کارگروه، حکم جلب وی باید لغو و گذرنامه‌اش به او بازگردانده شود.

کارگروه سازمان ملل متحد در امور بازداشت های خودسرانه مستقر در ژنو سوئیس، قرار است نتیجه تحقیقات خود درباره پرونده آقای آسانژ را روز جمعه بطور رسمی اعلام کند.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۲ میلادی برای جلوگیری از احتمال دستگیری و استرداد به سوئد، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. وی از سوی دستگاه قضایی سوئد به تجاوز جنسی متهم شده است.

بنیانگذار ویکی لیکس اتهام تعرض جنسی را رد می‌کند، اما ابراز نگرانی کرده است که مقام‌های بریتانیا و دولت سوئد قصد دارند او را در اولین فرصت ممکن، به مقام های آمریکایی تحویل دهند.

جولیان آسانژ در ایالات متحده به دلیل انتشار اطلاعات و اسناد محرمانه‌ای که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا گردآوری شده بود، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است.

بنیانگذار ویکی لیکس که تاکنون موفق به دریافت امان نامه برای خروج از سفارت و پرواز به اکواردور نشده، اقامت دو ساله در سفارت اکوادور را "بازداشت خودسرانه" خوانده و از این وضعیت شکایت کرده است.

وی پیشتر در پیامی در توئیتر گفته بود که اگر کارگروه سازمان ملل علیه او رأی دهد، بازداشت خود را خواهد پذیرفت. پلیس بریتانیا گفته است در صورتی که او از ساختمان سفارت اکوادور خارج شود، بازداشت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG