لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

نخست‌وزیر جدید بریتانیا با تعهد به «احیا و بازسازی کشور» وارد خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ می‌شود


کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، روز جمعه ۱۵ تیر به مردم این کشور قول داد تا حس سرخوردگی را که طی ۱۴ سال حکومت محافظه‌کاران افزایش یافته بود، از بین ببرد و گفت که پس از پیروزی قاطع حزب کارگر، مأموریت فوری احیای کشور را آغاز خواهد کرد.

استارمر در نخستین اظهارات رسمی خود در حالی که هوادارانش اطراف خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، اقامتگاه نخست‌وزیری جمع شده بودند و او را تشویق می‌کردند گفت: «شک نکنید که بریتانیا را بازسازی خواهیم کرد.»

افزایش فقر، فروپاشی زیرساخت‌ها، مشکلات اقتصادی و کمبود نیروی ‌خدمات بهداشت ملی در سالهای اخیر به نارضایتی گسترده در بریتانیا دامن زد و حاصلش، بدترین شکست تاریخ دو قرنی محافظه‌کاران بود.

استارمر اذعان کرد که حل این مشکلات زمان می‌برد، ولی گفت که دولت او سرویس سلامت ملی را تقویت کرده، مرزها را ایمن می‌کند، امنیت عمومی را بهبود می‌بخشد، قبض برق را کاهش می‌دهد و به انرژی پاک داخلی تکیه می‌کند.

پیش از رسیدن استارمر به پلاک ۱۰ خیابان داونینگ، ریشی سوناک، نخست‌وزیر پیشین سخنرانی خداحافظی خود را انجام داد.

او گفت: «من صدای خشم و سرخوردگی شما را شنیدم و مسئولیت این باخت را بر عهده می‌گیرم.»

زمانی که سوناک در ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ به قدرت رسید، سومین نخست وزیر انتخاب‌شده در کمتر از دو ماه بود و تصمیم گرفت تا ثبات را برای حزب بحران‌زده خود به ارمغان آورد.

خشم گسترده از مهمانی‌هایی که کارکنان بوریس جانسون، نخست‌وزیر در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ برپا کردند و قوانین قرنطینه وضع‌شده توسط خود او را نقض کردند او را ناگزیر به ترک سمتش کرد.

جانشین جانسون، لیز تراس نیز با بسته کاهش مالیات خود اقتصاد را تکان داد و در یک رکورد ۴۹ روزه از سمت خود کنار رفت.

تراس در انتخابات پارلمانی کرسی خود را به حزب کارگر از دست داد.

کی‌یراستارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا شروع به انتصاب وزرای دولتی کرده است که قرار است حل مشکلات جاری را بر عهده بگیرند

او افرادی از طیف وسیعی از پیشینه‌ها را برای پست‌های مهم انتخاب کرده است و سه مورد از مهم‌ترین پست‌های سیاسی را به زنان سپرده است.

استارمر اعلام کرد که ریچل ریوز، اقتصاددان پیشین بانک مرکزی بریتانیا، وزیر خزانه‌داری این کشور می‌شود و به این ترتیب، نخستین زنی خواهد بود که این سمت مهم را بر عهده می‌گیرد.

ریوز ۴۵ ساله، در فضای مجازی بر اهمیت انتصاب خود به این تأکید کرد و نوشت: «به هر دختر و زن جوانی که این مطلب را می‌خواند می‌گویم امروز را مثال قرار دهید و بدانید که برای بلندپروازی‌های شما هیچ محدودیتی نباید وجود داشته باشد.»

از دیگر زنان کابینه کی‌یر استارمر، ایوت کوپر، سیاستمدار باتجربه ۵۵ ساله است که وزیر کشور شد. مسائل مربوط به مهاجرت بخش بزرگی از کار او خواهد بود.

آنجلا راینر ۴۴ ساله نیز به عنوان معاون نخست‌وزیر خدمت خواهد کرد.

سکان وزارت خارجه به دیوید لمی، وکیل ۵۱ ساله سپرده شده است که در کابینه نخست وزیران حزب کارگر تونی بلر و گوردون براون نیز خدمت کرده است.

استارمر قول داده است که پس از «برگزیت»، روابط با اتحادیه اروپا را بهبود بخشد ولی حزب کارگر تأکید کرده است که پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا جزو گزینه‌ها نیست.

نخست‌وزیر جدید همچنین متعهد شده است تا به حمایت لندن از اوکراین در جنگ علیه روسیه ادامه دهد و تحلیلگران بر این باور هستند که او در بسیاری از مسائل سیاست خارجی، مشابه ریشی سوناک عمل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG