لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

حزب کارگر بریتانیا با اکثریت قاطع در انتخابات پارلمانی پیروز شد


کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر. آرشیو
کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر. آرشیو

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۵ تیر گزارش داد که حزب کارگر در حال حاضر به ۴۱۰ کرسی که در نظرسنجی ها پیش بینی شده بود دست یافته است و فقظ سرنوشت تعدادی از کرسی ها هنوز مشخص نیست. شمار کرسی ها در مجلس عوام ۶۵۰ کرسی است.

حزبی که اکثریت را در مجلس عوام بریتانیا کسب کند، دولت بعدی را تشکیل خواهد داد. در این ارتباط، کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، نخست وزیر آینده بریتانیا خواهد شد. او پس از اعلام پیروزی حزب کارگر گفت که رای‌دهندگان حرف خود را زدند و آماده تغییر هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ریشی سوناک، نخست وزیر محافظه کار بریتانیا، گفت که مردم «حکم هوشمندانه ای صادر کردند» و پذیرفت که حزب کارگر در انتخابات پیروز شده است. او در این انتخابات توانست کرسی پارلمانی خود در یورکشایر شمالی را حفظ کند.

به نوشته رویترز، به دلیل آن که نتیجه کلی انتخابات پارلمانی از حالا مشخص است، انتظار می رود ریشی سوناک روز جمعه استعفای خود را به پادشاه چارلز ارائه کند. پس از آن کی‌یر استارمر، به عنوان رهبر حزب پیروز انتخابات، با پادشاه ملاقات می کند که از او خواهد خواست تا دولت را تشکیل دهد.

بر اساس این گزارش، آقای استارمر سپس به دفتر نخست وزیریب در شماره ۱۰ داونینگ استریت می رود تا به عنوان نخست وزیر جدید با مردم بریتانیا صحبت کند و پس از آن نیز انتصاب وزرا را آغاز خواهد کرد.

در این حال، نخست وزیران استرالیا و کانادا در پیام هایی از پیروزی حزب کارگر در انتخابات پارلمانی استقبال کردند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، این یروزی را «تاریخی» توصیف کرد.

پیش از این، در پایان رأی‌گیری انتخابات پارلمانی بریتانیا، نظرسنجی از رأی‌دهندگان حکایت از پیروزی قاطع حزب‌ کارگر داشت که نشان می‌داد مردم این کشور پس از ۱۴ سال چالش‌برانگیز با حزب محافظه‌کار، در پی تغییر هستند.

همچنین طبق این نظرسنجی، پیش‌بینی شده بود که حزب لیبرال‌ دموکرات ۶۱ کرسی را تصاحب کند و حزب راست‌گرای «اصلاح بریتانیا» به رهبری نایجل فراژ، فعال برگزیت که متعهد به نابودی حزب محافظه‌کار شده بود، ۱۳ کرسی به دست آورد و به نظر می‌رسد به عنوان یک نیروی جدید در سیاست بریتانیا ظاهر شود.

در این ارتباط آسوشیتدپرس اشاره کرد که نایجل فاراژ پس از ۷ تلاش ناموفق در انتخابات پارلمانی، یک کرسی به دست آورد و افزود: جرمی کوربین که حزب کارگر را در انتخابات عمومی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ رهبری کرد، کرسی خود را در شمال لندن، اما به عنوان یک نامزد مستقل، حفظ کرد.

رویترز نیز خبر داد که لیز تراس، نخست وزیر سابق بریتانیا از حزب محافظه کار، کرسی خود را در نورفولک جنوب غربی از دست داده است.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد که محافظه‌کاران تمام کرسی‌های خود را در ولز از دست داده‌اند.

نظرسنجی از رأی دهندگان، که از سوی «ایپ‌ساس» انجام شد که از مردم در چندین شعبه رأی‌گیری خواسته بود یک برگه رأی مشابه را پر کنند و معمولاً یک پیش‌بینی قابل اعتماد، اما نه دقیق، از نتیجه نهایی ارائه می‌دهد.

در شش انتخابات اخیر بریتانیا، تنها یک نظرسنجی خروجی نتیجه اشتباه داشته است.

حزب کارگر بریتانیا، از ماه‌ها قبل پیشتازی ثابت و قابل توجهی در نظرسنجی‌ها داشت ولی رهبران این حزب در روزهای اخیر نسبت به بدیهی پنداشتن نتیجه انتخابات هشدار داده و ابراز نگرانی کرده بودند که حامیان حزب کارگر در خانه بمانند.

همزمان، دیوید لمی وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا، به آی‌تی‌وی گفته است: «تنش‌ها در جهان بیش از هر زمان دیگری بعد از جنگ جهانی دوم است و ما با هر کسی که مردم آمریکا او را انتخاب کنند، و شرکای مان، همکاری خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG