لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

چالش‌های داخلی و خارجی در مقابل نخست‌وزیر جدید بریتانیا


کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر آینده بریتانیا.
کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر آینده بریتانیا.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۵ تیر نوشت: کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر آینده بریتانیا، که قرار است به زودی به خانه شماره ۱۰ در خیابان داونینگ لندن نقل مکان کند، با چندین چالش مهم داخلی و خارجی روبرو خواهد شد و چند ماه اول تصدی‌گری او مملو از تصمیم‌های دشوار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، آقای استارمر قصد دارد بر رشد بلندمدت اقتصادی بریتانیا تمرکز کند، اما باید با مسائل حساسی مانند روابط با ایالات متحده، اتحادیه اروپا، جنگ روسیه و اوکراین و منطقه خاورمیانه نیز مقابله کند.

او در اولین سخنرانی پس از پیروزی حزب کارگر در انتخابات تأکید کرد که آماده همکاری با هر رهبری است که در ایالات متحده مسئولیت دارد و اهمیت روابط دوجانبه با آن کشور را تأکید کرد.

کی‌یر استارمر همچنین از احتمال به «رسمیت شناخته شدن» کشور فلسطینی ها سخن گفت اما تاکید کرد که این اقدام باید در «زمان مناسب و در چارچوب یک روند صلح» انجام شود. حزب کارگر متعهد به حمایت از یک راه‌حل دو کشوری است که منجر به ایجاد اسرائیلی امن و پایدار در کنار یک کشور فلسطینی مستقل شود.

به نوشته رویترز، از دیگر چالش های بریتانیا، توانمندسازی اوکراین است. دولت فعلی بریتانیا گفته بود که قصد دارد امسال به اوکراین ۳ میلیارد پوند کمک نظامی ارائه دهد.

چین یکی دیگر از چالش های پیش روی دولت جدید بریتانیا خواهد بود. پیشتر وزارت خارجه دولت کنونی بریتانیا در اوایل سال جاری میلادی سفیر چین را احضار کرده و نگرانی خود را درباره حملات سایبری و گزارش‌های جاسوسی اعلام کرده بود.

حزب کارگر در این مورد گفته است که رویکردی بلندمدت و استراتژیک برای مدیریت روابط با چین اتخاذ خواهد کرد.

رویترز نوشت:‌ با توجه به چالش‌های گسترده‌ای که در داخل و خارج از بریتانیا وجود دارد، آقای استارمر باید استراتژی‌های موثری را برای پیشرفت و استحکام این کشور اجرا کند. او نیازمند است که به نیازهای اقتصادی و امنیتی پاسخ دهد و برنامه‌هایی برای مواجهه با چالش‌های اجتماعی و اقتصادی از طریق روابط خارجی اتخاذ کند.

این گزارش حاکی از آن است که آقای استارمر تاکنون تصمیمی درباره پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا یا اتحادیه گمرکی نگرفته، اما به دنبال کمک به رفع موانع تجاری و افزایش فرصت‌ها برای کسب و کارهای کوچک‌تر است.

وی همچنین باید درصدد تامین بسته حمایتی برای صنعت فولاد و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی در بریتانیا باشد.

XS
SM
MD
LG