لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

انتخابات بریتانیا؛ نظرسنجی از رأی‌دهندگان از پیروزی قاطع حزب کارگر خبر می‌دهد


در پایان رأی‌گیری انتخابات پارلمانی بریتانیا، نظرسنجی از رأی‌دهندگان حکایت از پیروزی قاطع حزب‌ کارگر دارد و به نظر می‌رسد شهروندان بریتانیایی پس از ۱۴ سال چالش‌برانگیز با محافظه‌کاران حاکم، در پی تغییر هستند.

نتایج این نظرسنجی که لحظاتی پس از بسته شدن صندوق‌های اخذ رأی منتشر شده است، نشان می‌دهد که در صورت نهایی شدن پیروزی حزب کارگر، کی‌یر استارمر، رهبر آن، نخست وزیر آینده بریتانیا خواهد شد.

طبق این نظرسنجی، حزب کارگر در مسیر کسب حدود ۴۱۰ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام است، و حزب حاکم محافظه‌کار تنها ۱۳۱ کرسی به دست خواهد آورد، که در این صورت، کمترین تعداد کرسی‌ برای محافظه‌کاران در تاریخ تقریباً دو قرنی‌شان خواهد بود و تحلیلگران معتقدند این حزب را دچار تلاطم خواهد کرد.

همچنین پیش‌بینی شده است که حزب لیبرال‌ دموکرات ۶۱ کرسی را تصاحب کند و حزب راست‌گرای «اصلاح بریتانیا» به رهبری نایجل فراژ، فعال برگزیت که متعهد به نابودی حزب محافظه‌کار شده بود، ۱۳ کرسی به دست آورد و به نظر می‌رسد به عنوان یک نیروی جدید در سیاست بریتانیا ظاهر شود.

حزبی که اکثریت را در مجلس عوام بریتانیا کسب کند، دولت بعدی را تشکیل خواهد داد.

نظرسنجی از رأی دهندگان، که از سوی «ایپ‌ساس» انجام می‌شود، از مردم در چندین شعبه رأی‌گیری خواسته است یک برگه رأی مشابهی را پر کنند و معمولاً یک پیش‌بینی قابل اعتماد، اما نه دقیق، از نتیجه نهایی ارائه می‌دهد.

در شش انتخابات اخیر بریتانیا، تنها یک نظرسنجی خروجی نتیجه اشتباه داشته است.

حزب کارگر بریتانیا، ماه‌ها است پیشتازی ثابت و قابل توجهی در نظرسنجی‌ها داشته است ولی رهبران این حزب در روزهای اخیر نسبت به بدیهی پنداشتن نتیجه انتخابات هشدار دادند و نگران بودند حامیانشان در خانه بمانند.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ایجاد تغییر همین امروز. می‌توانید به آن رأی دهید.» او سپس همراه با همسرش ویکتوریا در یک مرکز رأی‌گیری در شمال لندن، پایتخت، رأی داد.

روزنامه «سان» با تیتر اینترنتی «کی‌یر، آنجا و همه‌جا» به عنوان تیتر آنلاین خود و «بریتانیا قرمز می‌بیند» در صفحه اول نسخه چاپی روزنامه، پیشتاز این خبررسانی شد.

روزنامه «دیلی اکسپرس» که از حزب محافظه‌کار حمایت کرده بود، با تیتر «ضربه کوبنده به حزب توری» به پیش‌بینی‌های اولیه واکنش داد.

همزمان، دیوید لمی وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا، به آی‌تی‌وی گفته است: «تنش‌ها در جهان بیش از هر زمان دیگری بعد از جنگ جهانی دوم است و ما با هر کسی که مردم آمریکا او را انتخاب کنند، و شرکایمان، همکاری خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG