لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید آماده سفر به ایران برای دیدار با نازنین زاغری است


روزنامه بریتانیائی ایندیپندنت نوشت بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا سرانجام ضمن محکوم کردن اقدام ایران در بازداشت نازنین زاغری راتکلیف، بریتانیائی ایرانی تبار، ابراز آمادگی کرده است که برای دیدار از او در زندان به ایران برود.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی به وضعیت مبهم نازنین زاغری در ایران پرداخته است.

به گزارش این روزنامه، آقای جانسون در یک کمیته پارلمانی بریتانیا هم از متهم کردن نازنین به جاسوسی به عنوان اقدامی مضحک و جعلی و هم از رفتار مقامات در تهران علیه او بشدت انتقاد کرده است.

آقای جانسون گفته است نازنین فقط و خیلی ساده ژورنالیسم را تدریس می کرد.

ایندیپندنت می نویسد اقای جانسون در پاسخ به سئوال یک نماینده که اگر این بریتانیائی ایرانی تبار دارای تابعیت مضاعف خواستار ملاقات با او شود آیا چنین سفری را انجام می دهد بلافاصله گفته است قطعا.

نازنین زاغری بریتانیایی ایرانی تبار که دوران پنج ساله محکومیتش در اوین را به اتهام «براندازی نرم» را می گذراند با اتهامات جدیدی روبروست که می تواند دوران محکومیت او را ۱۶ سال دیگر افزایش دهد.

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری دوشنبه ۱۷ مهر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد خانم «نازنین زاغری راتکلیف» در دادسرای اوین به براندازی نرم، دریافت پول از بی بی سی و رویترز متهم شده است. خانم راتکلیف تمامی اتهامات را رد کرده است.

نازنین زاغری همراه با کودک خردسالش، فروردین سال گذشته به ایران سفر کرد اما هنگام خروج از ایران دستگیر شد.

او در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد و در حال حاضر دوران محکومیتش را سپری می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG