لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۶

سوئد: هنوز برای بازجویی از آسانژ در سفارت اکوادور در لندن توافق نکردیم


جولیان آسانژ بنیانگزار وبسایت افشاگر ویکی لیکس که به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است - آرشیو
جولیان آسانژ بنیانگزار وبسایت افشاگر ویکی لیکس که به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است - آرشیو

با وجود گذشت بیش از ده ماه از اعلام آمادگی دادستانی سوئد برای انجام بازجویی از جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس در لندن، این نهاد قضایی سوئد روز پنجشنبه اعلام کرد که هنوز در این زمینه به توافق نرسیده است.

جولیان آسانژ که با اتهامات سوء رفتار جنسی روبروست، از ژوئن ۲۰۱۲ میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است و دستگاه قضایی سوئد پیش از این، پیشنهاد بازجویی از او در بریتانیا را نمی‌پذیرفت و خواستار استرداد او به سوئد بود.

با این حال دادستانی سوئد روز ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۳ اعلام کرد که حاضر است بازجویی از او را در لندن انجام دهد. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه از ابراز تردید دادستان سوئد در انجام این بازجویی در آینده نزدیک خبر داد.

رافائل کورا رئیس جمهوری اکوادور روز چهارشنبه گفت که پرسش‌های ارسالی از سوی دادستانی سوئد، طی چند روز آینده توسط "مقام‌های اکوادوری" از آقای آسانژ پرسیده خواهد شد.

اما کارین روزاندر یکی از سخنگویان دادستانی سوئد روز پنجشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، هیچ تاریخ مشخصی برای انجام بازجویی از جولیان آسانژ تعیین نشده است.

به گفته او، ماریانا نای دادستان کل کشور سوئد در حال بررسی پیشنهاد انجام این بازجویی توسط مقامات اکوادور است و هنوز تصمیمی قطعی در این باره گرفته نشده است.

XS
SM
MD
LG