لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

دیدار اعلام نشده نخست وزیر بریتانیا از افغانستان


دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز شنبه برای دیداری اعلام نشده به افغانستان رفت، با این هدف که مذاکرات صلح با طالبان را احیا کند و دولت کابل را از ادامه حمایت جامعه بین المللی مطمئن سازد.

کامرون پیش از آن که برای گفت و گو با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به کابل برود، از پایگاه های نظامی بریتانیا درجنوب افغانستان دیدن کرد.

دیدار کامرون چند روز پس از آن صورت می گیرد که حمله طالبان در مرکز کابل، امیدهایی را که جنگ تمام شده است بر باد داد. طالبان مسئول حملات پراکنده به نیروهای دولتی و بین المللی در سراسر افغانستان شناخته است.

ملاقات نمایندگان آمریکا و طالبان که قراربود در اوائل ژوئن در قطر صورت گیرد، درپی اعتراض دولت افغانستان که طالبان به شیوه یک دولت افغان در تبعید عمل می کند، لغو شد.

کرزی درنیمه ژوئن مذاکرات امنیتی با آمریکا را قطع کرد و تهدید کرد روند صلح را کاملا تحریم کند.

قرار است کامرون از کابل برای گفت وگو با نواز شریف نخست وزیر پاکستان به اسلام آباد برود.

در این میان، قائم مقام فرمانده نیروهای زیر فرمان ناتو در افغانستان می گوید فرصت برقراری صلح در سال ٢٠٠٢ زمانی که طالبان در حالت دفاعی قرار داشت از دست رفت. نیک کارتر، ژنرال بریتانیایی، به روزنامه گاردین گفت افغانستان به حمایت نظامی غرب ورای سال آینده ، که قرار است سربازان آمریکایی خارج شوند، نیاز خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG