لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

امریکا و افغانستان حمله کابل را محکوم کردند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله طالبان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری درکابل را که در آن ۳ گارد امنیتی کشته شدند، محکوم کرده است.

کرزی روز سه شنبه گفت حمله نافرجام ماند، اما افزود دشمنان افغانستان باردیگر ثابت کردند با صلح و آرامش در کشور مخالف هستند.

حمله، که طالبان مسئولیت آن را برعهده گرفته اند، زمانی صورت می گیرد که کوشش هایی برای پیشبرد مذاکرات صلح با آنها در دفترسیاسی گروه در قطر درجریان است.

کرزی دربیانیه ای گفت طالبان در قطربا خارجیان مذاکره می کنند در حالی که شهروندان افغان را می کشند. اوگفت آنها باید به مردم افغانستان پاسخ دهند.

آمریکا نیز حمله را محکوم کرد. جیمز کانینگهام سفیر آمریکا گفت این واقعیت که مهاجمان کشته شدند، بیهودگی کوشش های طالبان در استفاده از خشونت برای رسیدن به هدف هایشان را نشان می دهد.

مقامات می گویند مردان مسلح با دوخودرو پر از مواد منفجره به کاخ نزدیک شدند. سرنشینان یک خودرو که اونیفورمهای نظامی پوشیده بودند با نشان دادن کارت های شناسایی جعلی از پست بازرسی گذشتند.

محافظان دومین خود رو را خارج از دروازه، زمانی که مهاجمان تیراندازی وانفجار را آغازکردند، متوقف ساختند.

احمد مجیدیار، کارشناس افغانستان در موسسه آمریکایی اینترپرایز در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت ادامه خشونت نشان می دهد طالبان در مورد صلح جدی نیست.

با این حال، آنتونی کوردزمن، عضومرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در واشنگتن، به صدای آمریکا می گوید طالبان وقتی دفترشان را در قطر گشودند خشونت را رسما محکوم نکردند.

حمله روز سه شنبه درحالی روی داد که جیمز دوبین، نماینده آمریکا درپی گفتگو با حامد کرزی در مورد چگونگی پیشبرد مذاکرات آشتی از کابل رهسپارپاکستان شد.

در نقطه ای دیگر در افغانستان، یک خودرو غیرنظامی در جنوب کشوربه یک بمب کنار جاده ای برخورد کرد، دست کم ۸ زن و یک کودک را کشت و دو مرد را مجروح کرد. مقامات می گویند تمام قربانیان خویشاوند بودند.
XS
SM
MD
LG