لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

حمله طالبان به کاخ ریاست جمهوری افغانستان


نیروهای انتظامی افغان روز سه شنبه یک حمله شورشیان به کاخ ریاست جمهوری افغانستان را در کابل به عقب راندند. به گزارش پلیس این حمله که در نخستین ساعات بامدادی رویداد و بمدت یکساعت و نیم ادامه داشت همه شورشیان کشته شدند. وزارت دفاع افغانستان و سفارت آمریکا نیز در همین منطقه قرار دارند.

طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته اند.

مقامها می گویند این حمله در حال صورت گرفت که گزارشگران آماده پوشش کنفرانس رسانه ای حامد کرزی رئیس جمهوری می شدند. آقای کرزی در کاخ ریاست جمهوری زندگی می کند ولی روشن نیست هنگام حمله شورشیان، در کاخ ریاست جمهوری حضورداشته است یا نه.

در همین حال، جیمز دوبین فرستاده ایالات متحده، که برای کمک به مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان تعیین شده کابل را ترک کرده و به پاکستان رفته است.
مذاکرات صلح برای پایان دادن به ۱۲ سال جنگ میان طالبان و نیروهای بین المللی و افغانستان، هفته گذشته بعد از افتتاح دفتر طالبان در قطر به اشکال برخورد.
اعتراض رئیس جمهوری افغانستان به چگونگی افتتاح دفتر طالبان در دوحه است.
طالبان دفتر خود در دوحه را به عنوان «امارت اسلامی افغانستان» نامیده و پرچم خود را بر فراز آن افراشته بودند. طالبان هنگامی که حکومت افغانستان را در دست داشتند از عنوان «امارت اسلامی افغانستان» استفاده می کردند، اگرچه این نام هرگز از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشد.
مقامها می گویند تابلوی دیگری با عنوان «دفتر سیاسی طالبان افغان» بر سر در دفتر طالبان گذاشته شده است.
XS
SM
MD
LG