لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

جان کری: نظرات مشترک هند و امریکا درباره آسیا


مذاکرات جان کری وزیر امور خارجه امریکا با سلمان خورشید همتای هندی اش روز دوشنبه در دهلی نو آغاز شد. مذاکرات روز دوشنبه بر امنیت منطقه متمرکز بود. جزئیات این مذاکرات هنوز منتشر نشده است.
وزیر امور خارجه هند گفت مذاکرات روز دوشنبه بر ستونهای اصلی روابط دوجانبه - مسائل امنیتی منطقه، اقتصاد، و تکنولوژی - متمرکز بود.

آقای کری بعد از پایان مذاکرات، حضور رهبری هند در صحنه جهانی را خوشامد گفت و تاکید کرد که دو کشور نظرات مشترکی درباره صلح و امنیت آسیا دارند.
آقای کری همچنین گفت هر دو کشور از افغانستانی «متحد و با ثبات» حمایت می کنند و افزود امریکا از کمکهای هند به اقتصاد افغانستان حمایت می کند.
وزیر امور خارجه امریکا روز یکشنبه گفته بود هند به عنوان بزرگترین دموکراسی می تواند با کمک به افغانستان در بهبود نظام انتخاباتی آن، و ایجاد چارچوبی برای مذاکره به منظور حل اختلافات در این کشور، نقشی مهم در انتخابات سال ۲۰۱۴ افغانستان ایفا کند.

مقامات امریکا خواهان سهم بزرگتری از بازار هند برای تولیدات خود هستند. هند نیز به نوبه خود خواهان بهبود سیاستهای مهاجرتی امریکا در رابطه با متخصصان هندی است که برای کار به امریکا می روند.

آقای کری روز یکشنبه بعد از توقفی در قطر وارد دهلی نو شد. وی در قطر با تعدادی از وزرای امور خارجه منطقه درباره وضع سوریه مذاکره کرد.
وزیر امور خارجه امریکا، هند را تشویق به عمل به معاهدات مربوط به تغییرات جوی کرد و گفت این کار برای ادامه رشد هند ضروری است.
آقای کری در سخنان خود هنگام آغاز سفر سه روزه اش به هند گفت او درک می کند که مهمترین تعهد هند به توسعه و از میان برداشتن فقر است، اما - به گفته آقای کری - «شکست جمعی» در مقابله با چالشهای ناشی از تغییرات جوی بازدارنده رشد و توسعه است.

قرار است آقای کری روز سه شنبه به عربستان سعودی برود.
XS
SM
MD
LG