لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

مظنون برزیلی در پرونده حزب‌الله می‌گوید «برای کشتن و آدم‌ربایی» استخدام شده بود


ساختمان مرکزی پلیس فدرال برزیل
ساختمان مرکزی پلیس فدرال برزیل

فردی که این هفته در برزیل با اتهامات تروریستی دستگیر شده است، در اعترافی به پلیس فدرال برزیل گفت که در ماه آوریل برای ملاقات با فردی که گمان می‌رود از رهبران حزب‌الله باشد، به بیروت سفر کرده است.

این فرد به پلیس گفت که این رهبر حزب‌الله «افرادی را که قادر به کشتن و آدم‌ربایی» هستند را جذب می‌کند.»

برزیل روز چهارشنبه دو نفر را در عملیاتی برای متلاشی کردن یک هسته مشکوک نزدیک به حزب‌الله که ادعا می‌شود قصد حمله به اهداف یهودی در برزیل را داشتند، دستگیر کرد.

سازمان جاسوسی موساد اسرائیل در بیانیه‌ای بسیار غیرمعمول در همان روز گفت که به برزیل کمک کرد تا یک حمله را خنثی کند.

مظنون که از داشتن وکیل در بازجویی خودداری کرد، به پلیس گفت: «در ماه آوریل سفری به بیروت داشته است که ظاهراً با کمک شخصی با شماره تلفن پاراگوئه هماهنگ شده بود.»

او همچنین در جریان بازجویی گفت: «دعوت به سفر مبهم بود، اما او معتقد بود که این یک تلاش برای استخدام توسط یک سازمان تروریستی بوده است. او گفت که پس از اطلاع از انجام «نوع فعالیت» از انجام کار خودداری کرده است.»

مظنون در جریان بازجویی‌ها گفت که او معتقد است این سازمان حزب‌الله بوده است.

او همچنین اعلام کرد با فردی در سائوپائولو ملاقات کرده که مبلغ ۴۰۰ دلار نقد و ۲۰۰ رئال (۴۰ دلار) برای سفر به او داده است و تمام هزینه‌ها از جمله پرواز و هتل در این سفر توسط طرف دعوت کننده پرداخت شده است و در جریان سفر هم مبلغ ۶۰۰ دلار دریافت کرد و ماموریت گرفت تا یک تاکسی «برای جمع‌آوری اطلاعات از مردم» بخرد.

XS
SM
MD
LG