لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

نتانیاهو با رئیس جمهوری منتخب برزیل دیدار می‌کند؛ تلاش‌ها برای تغییر سیاست در مقابل ایران


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به برزیل سفر کرد تا ضمن دیدار با «ژائیر بولسونارو»، رئیس جمهوری منتخب این کشور در مراسم چند روز دیگر سوگند و آغاز به کار رسمی او شرکت کند. بولسونارو حمایت قاطع خود را از اسرائیل اعلام کرده و وعده داده است که سیاست خارجی برزیل در خاورمیانه را تغییر دهد.

رئیس جمهوری منتخب برزیل که به زودی کار خود را آغاز می کند گفته است که سفارت این کشور را به اورشلیم انتقال خواهد داد و در روابط برزیل با ایران تجدید نظر خواهد کرد.

این نخستین باری است که یک نخست وزیر اسرائیل به برزیل سفر می کند. برزیل پنجمین کشور پرجمعیت و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می رود.

روز جمعه دفتر نخست وزیر اسرائیل این عکس را از ورود نتانیاهو به برزیل منتشر کرد.
روز جمعه دفتر نخست وزیر اسرائیل این عکس را از ورود نتانیاهو به برزیل منتشر کرد.

بولسونارو روز چهارشنبه در توئیتر نوشت که چشم انتظار ورود نخست وزیر اسرائیل است. او نوشت که آنها برای گفت و گو در مورد دوره جدید در روابط دو کشور دیدار می کنند و انتظارات در این لحظه از تاریخ بی سابقه است.

وی گفته است که اسرائیل یکی از کشورهای پیشرو در عرصه تکنولوژی است و این منافعی به برزیل می رساند.

بنیامین نتانیاهو هم در یک پیام کوتاه توئیتری از آغاز یک دوره جدید در روابط اسرائیل و برزیل خبر داده است.

شرکت در مراسم سوگند

نتانیاهو پنجشنبه شب برای سفر به برزیل، اسرائیل را ترک کرد و انتظار می رود روز جمعه با رئیس جمهوری منتخب برزیل در ریو دو ژانیرو دیدار و گفتگو کند. نتانیاهو همچنین در مراسم تحلیف ریاست جمهوری بولسونارو که ۱ ژانویه ۲۰۱۹ در برازیلیا، پایتخت برزیل برگزار می شود، شرکت می کند.

روز پنجشنبه، وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه به برزیل پرواز می کند تا در مراسم تحلیف بولسونارو شرکت کند. او قرار است در برزیل با نتانیاهو دیدار و گفتگو کند.

انتظارات برای تغییر سیاست برزیل با ایران

پیش از انتخاب بولسونارو، دولت برزیل برای مدت ۱۵ سال در اختیار حزب کارگر بود. ابتدا لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا از سال ۲۰۰۲ و بعد دیلما روسف در قدرت بودند که هر دوی آنها روابط نزدیکی با تهران داشتند. داسیلوا حتی به ایران سفر کرد و چندبار میزبان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت ایران بود.

در ماه اکتبر، پسر بولسونارو، ادواردو بولسونارو که عضو کنگره برزیل است به بلومبرگ گفت که پدرش وقتی انتخاب شود به سیاست دوستی با ایران پایان خواهد داد: «موضع حمایت از ایران تغییر می کند.»

در اکتبر، دینا روراباکر که رئیس کمیته فرعی اروپا و تهدیدهای نوظهور در مجلس نمایندگان آمریکا است در نامه ای به پمپئو درباره گزارش ها در مورد تلاش های ایران برای تاثیر گذاری در انتخابات ریاست جمهوری برزیل و جلوگیری از پیروزی بولسونارو در انتخابات هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG