لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

میشل تمر رئیس جمهوری موقت برزیل شد؛ روسف می گوید برکناری اش کودتاست


میشل تمر، ۷۵ ساله، معاون اول خانم روسف بود.
میشل تمر، ۷۵ ساله، معاون اول خانم روسف بود.

با تعلیق دیلما روسف، رئیس جمهوری موقت برزیل به جای او روز جمعه کار خود را آغاز کرد.

میشل تِمِر (Michel Temer) معاون اول خانم روسف، ۷۵ ساله بطور موقت تا روشن شدن وضعیت استیضاح روسف، رئیس جمهوری موقت خواهد بود. در صورتی که مجلس سنا به استیضاح رای بدهد و قطعی برکنار شود، آقای تمر تا پایان دوره رئیس جمهوری برزیل خواهد ماند.

جایگزینی آقای تمر که براساس قانون صورت گرفته، همزمان با حضور صدها هزار نفر از طرفداران دیلما روسف همزمان شده است. خانم روسف که به طور موقت از رئیس جمهوری برکنار شده، در اولین واکنش به برکناری خود، آن را کودتا نامیده است.

میشل تمر روز پنجشنبه ساعتی بعد از رای سنا به برکناری دیلما روسف کابینه خود را تشکیل داد و خواستار برقراری آرامش در کشور شد.

با برکناری خانم روسف حکومت ده ساله حزب کارگران برزیل به پایان رسید. محاکمه دیلما روسف که به اتهام فساد مالی از کار برکنار شد ممکن است تا ۶ ماه به طول انجامد.

منتقدان خانم روسف او را متهم می کنند که در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۴ از طریق دستکاری بودجه دولت برای پنهان کردن وضع مالی کشور رای دهندگان را فریب داده است. او در آن انتخابات برای بار دوم پیروز شد. او مخالفانش را به تلاش برای انجام کودتا متهم کرده است.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG