لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟


سناتورهای حزب حاکم از رای مثبت مجس به استیضاح دیلما روسف خشنود نیستند
سناتورهای حزب حاکم از رای مثبت مجس به استیضاح دیلما روسف خشنود نیستند

۳۶۷ قانونگذار در پارلمان برزیل به استیضاح دیلما روسف رای دادند. طبق قانون برزیل برای استیضاح رئیس جمهوری به بیش از دو سوم آرای مجلس نیاز است. خانم روسف نخستین رئیس جمهوری زن در برزیل است.

این اولین بار نیست که یک رئیس جمهور در برزیل تا مرز استیضاح پیش می رود. در سال ۱۹۹۲ میلادی، فرناندو کولور دی ملو رئیس جمهوری وقت آن کشور در موقعیتی مشابه قرار گرفت و در نهایت از مقام خود استعفا کرد.

به گزارش شبکه سی.ان.ان، در برزیل روال به این ترتیب است که پس از رای مثبت مجلس به استیضاح رئیس جمهوری، تصمیم بر دوش سنا می افتد. اگر اکثریت سنا نیز آن را تایید کند، رئیس جمهوری باید برای ۱۸۰ روز از سمت خود کناره گیری کند، تا در دادگاه استیضاح، از خود دفاع کند.

اگر مجلس سنا به استیضاح رای دهد دیلما روسف تا ماه مه از مقام ریاست جمهوری تعلیق می شود. این روند طولانی و چند مرحله ای است؛ اما سرنوشت خانم روسف باید تا حداکثر پایان سال جاری میلادی رقم بخورد.

هفته جاری

روز دوشنبه طرح استیضاح به سنا فرستاده می شود و یک روز بعد در صحن سنا قرائت می شود.

همچنین در روز سه شنبه رهبران احزاب کمیته ۲۱ نفره ای از اعضای پارلمان و فهرستی از جایگزین ها را اعلام خواهد کرد که وظیفه اش بررسی ماجرا است. این کمیته ۲۴ ساعت فرصت دارد تا رئیس و سخنگوی خود را اعلام کند. از آنجا که این هفته در برزیل تعطیل عمومی است، هویت سناتورهایی که در این کمیته خواهند بود و همچنین رئیس آن دوشنبه هفته آینده معلوم خواهد شد.

هفته بعد

کمیته پس از تشکیل، ده روز وقت دارد تا دستور پیشروی در مسیر استیضاح را بدهد. این تصمیم در کمیته به رای گذاشته می شود. نتیجه هرچه باشد مورد بررسی سنا نیز قرار خواهد گرفت و اعضای سنا درباره آن رای خواهند داد.

ماه آینده

اگر سنا به پیشنهاد کمیته رای مثبت دهد – که در اوایل ماه مه خواهد بود، روسف مطلع شده و باید برای ۱۸۰ روز کناره گیری خواهد کرد تا سنا پرونده را مطالعه و بررسی کند.

در این صورت میشل تمر معاون رئیس جمهور موقتا وظایف رئیس جمهور را انجام می دهد. حزب متبوع تمر، حزب جنبش دمکراتیک برزیل در پرونده فساد دخیل است و ممکن است در مراحل بعدی تحقیق و تفحص تضعیف شود.

گام بعدی

این مرحله که در اوایل نوامبر خواهد بود، کار تحقیق به کمیته ویژه بازمی گردد. روسف ۲۰ روز دیگر برای ارائه دفاعیات وقت خواهد داشت و سپس کمیته تمامی جوانب، اسناد و شواهد را چه از سوی روسف و چه از جانب استیضاح در نظر می گیرد.

سپس ...

نتیجه نهایی درباره یافته ها در کیمته ویژه و صحن سنا به رای گذاشته می شود. اگر اینجا هم تایید شود، رای گیری نهایی تعیین می شود.

در نهایت

رای گیری نهایی به ریاست رئیس دادگاه عالی، در صورتی که تعیین و برنامه ریزی شود، در سنا صورت خواهد گرفت. در این رای گیری آخر، اکثریت دو سومی آرا برای برکناری رئیس جمهور از سمت لازم است.

هر اتفاقی که بیافتد، بعید است که تمامی مراحل این روند به آرامی و بدون تنش پیش رود. حامیان دیلما روسف گفته اند به خیابان ها می ریزند، و این خود می تواند پیش درآمد زورآزمایی طولانی و پرتلاطمی باشد.

XS
SM
MD
LG