لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

خشم برزیلی ها از شغل جدید رئیس جمهوری سابق به قصد جلوگیری از بازداشت


معترضان عکس دو رئیس جمهوری فعلی و قبلی را به عنوان دو نفر که در فساد شریک هستند، در تظاهرات شان حمل می کنند.
معترضان عکس دو رئیس جمهوری فعلی و قبلی را به عنوان دو نفر که در فساد شریک هستند، در تظاهرات شان حمل می کنند.

در حالیکه برزیلی ها این روزها در دو شهر برازیلیا و سائوپولو راهپیمایی می کنند و خواستار مبارزه با فساد دولتی هستند، رئیس جمهوری فعلی برزیل، با انتصاب رئیس جمهوری قبلی این کشور به یک سمت دولتی، مانع بازداشت او شده است.

خانم دلیما روسف، در حکمی "لوئیز لولا داسیلوا" رئیس جمهوری سابق برزیل را به سمت رئیس دفتر خود برگزید. این انتصاب خشم مردم و برخی نمایندگان را در پی داشت.

قرار بود دادستانی برزیل از آقای داسیلوا تحقیقاتی برای اتهام پولشویی انجام دهد و حتی از بازداشت احتمالی او گفته شد اما حال با این سمت دولتی، دسترسی به او سخت تر می شود.

روز چهارشنبه حدود ۲۰۰۰ نفر در خیابان های برازیلیا و سائوپولو گرد آمدند و علیه تصمیم دیلما روسوف اعتراض کردند.

تظاهرات کنندگان می‌گویند انتصاب آقای داسیلوا به ریاست دفتر رئیس جمهوری مانع از پیگرد وی درباره اتهام پولشویی و برخی کارهای دیگر خلاف او در دوران ریاست جمهوری‌اش خواهد شد.

در مقابل، دیلما روسوف می‌گوید حضور لولا در کابینه‌اش به قدرت حکومت اش می‌افزاید.

روسف در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید. او نماینده حزب چپگرای کارگران برزیل بود که پیشتر آقای داسیلوا را در سال ۲۰۰۳ به قدرت رسانده بود.

داسیلوا به خاطر برنامه های اقتصادی، یک رئیس جمهوری محبوب در برزیل محسوب می شد اما در ماه های اخیر اسنادی بر فساد مالی او و دولت اش منتشر شده است که خشم افکار عمومی را بر انگیخته است.

XS
SM
MD
LG