لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

مجلس برزیل به استیضاح رئیس جمهوری رای داد؛ آغاز بررسی استیضاح در سنا


مخالفان رئیس جمهوری فعلی برزیل از رای مجلس به استیضاح او خوشحال اند و به خیابان ها آمده اند.
مخالفان رئیس جمهوری فعلی برزیل از رای مجلس به استیضاح او خوشحال اند و به خیابان ها آمده اند.

با رای مثبت مجلس شورای برزیل به استیضاح و برکناری رئیس جمهوری برزیل، صدها هزار نفر به خیابانها رفتند و خوشحالی کردند. این درحالی است که روز دوشنبه، درخواست استیضاح او، به مجلس سنای برزیل رفته و این مجلس باید نظرنهایی درباره استیضاح او را اعلام کند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رای دهد، درخواست استیضاح رئیس جمهوری به مجلس سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

دلیما روسف که دومین دوره ریاست جمهوری را دو سال پیش آغاز کرد، از حزب کارگر است که اکنون از سوی مخالفان به فساد و سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

حامیان روسف، مخالفان را به کودتا و خیانت متهم می کنند. از جمله "جین ویلیس" یکی از نمایندگان حامی روسف در مجلس، روز یکشنبه گفت "از این که در یک چنین نمایش مسخره ای شرکت دارم، شرمنده ام. این کار انتخابات غیرمستقیمی است که رهبری اش برعهده یک دزد و خائن ست، که از طرف توطئه چین ها و ماموران شکنجه حمایت می شود."

وی افزود، "این افراد ترسو که این خیمه شب بازی را براه انداخته اند، از لحاط سیاسی هم بیسوادند. از جانب دگرباشان جنسی، سیاهپوستان کشته شده، و آنها که به بیخانمان ها کمک می کنند، و از طرف کشاورزانی که صاحب زمین زراعی نیستند، به این کودتا رای منفی می دهم."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

لوئیز نوگیره از حامیان استیضاح رئیس جمهوری نیز گفته است "به نظر من عاقبت کار قابل انتظار بود، چون مدت ها بود که ما اعتقاد داشتیم که باید یک چیزی تغییر کند. از حالا به بعد شاهد تغییرات [بیشتر] خواهیم بود."

خانم روسف ۶۷ ساله، همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

XS
SM
MD
LG