لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

دو کتابفروشی در رشت و بابلسر به دلیل ‌«بی‌حجابی مشتریان» تعطیل شدند


پلمب رستوران‌ها و واحدهای صنفی در ماه رمضان
پلمب رستوران‌ها و واحدهای صنفی در ماه رمضان

همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دو کتابفروشی در رشت و بابلسر به دلیل حضور زنان مخالف حجاب اجباری پلمب شدند.

شهر کتاب بابلسر در پیامی اینستاگرامی دلیل ارائه‌شده از سوی ماموران حکومت‌ را «رعایت نکردن حجاب تعدادی از مشتریان» ذکر کرده است.

صفحه اینستاگرام شهرکتاب بابلسر
صفحه اینستاگرام شهرکتاب بابلسر

برخی کاربران پلمب اصناف را با عملکرد منفی گشت ارشاد مقایسه کرده و درباره عواقب آن هشدار داده‌اند.

آزاده مختاری، روزنامه‌نگار، در یادداشتی توئیتری, از پلمب واحدهای صنفی به عنوان گشت-پلمب نام برده و آن را موجب بروز خشم در جامعه خوانده است.

کتابفروشی اردیبهشت در رشت متعلق به سروش صحت، بازیگر و نویسنده، هم روز دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه، به دلیل مشابهی از سوی ماموران اداره اماکن پلمب شده بود.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، انتشار تصاویر بانوانی با پوشش نامناسب در این کتابفروشی در فضای مجازی را «حاشیه‌ساز» خوانده بود.

همزمان با تعطیلی کتابفروشی‌ها در راستای مقابله با زنان بی‌حجاب، ابراهیم رئیسی در جریان بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بر «دسترسی آسان» علاقه‌مندان به کتاب در اقصی نقاط کشور تاکید کرده است.

از سوی دیگر، شماری از کافه‌های خیابانی در شهرک اکباتان تهران هم چند روز قبل تخریب شدند.

مقامات جمهوری اسلامی مشکلات شهرداری را دلیل تخریب کافه‌های ۱۰ ساله در بازارچه کوثر اکباتان عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که برخی با اشاره به حضور پررنگ معترضان در اکباتان، تخریب کافه‌های خیابانی را «انتقام‌جویی» حکومت از اعتراضات در این شهرک دانستند.

به رغم تلاش حکومت ایران برای اعمال حجاب اجباری با توسل به اقدامات توبیخی و تنبیهی، شمار روزافزونی از زنان با پوشش دلخواه و بدون روسری به حضور در اماکن عمومی ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG