لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

سازمان بسیج اصناف: لباس ویژه فروشندگان زن طراحی شد


در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ بسیاری از دختران دانش آموز در همراهی با اعتراضات حجاب از سر برداشتند.
در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ بسیاری از دختران دانش آموز در همراهی با اعتراضات حجاب از سر برداشتند.

رئیس سازمان بسیج اصناف گفت: «طراحی ۱۰۰ طرح ویژه لباس خانم‌های فروشنده در واحد‌های صنفی انجام شده است.»

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، غلامرضا حسن‌پور اشاره کرد که در قالب جشنواره مد آفرین با حضور طراحان لباس از دانشگاه‌ها، ۱۰۰ طرح پوشش مناسب فروشندگان خانم مصوب شد تا به عنوان« لباس فرم فروشندگان» در واحد‌های صنفی استفاده شود.

او با تاکید بر »ساماندهی پوشش فروشندگان» در واحدهای صنفی نامید از ارائه «برنامه‌های فرهنگی در مجتمع‌های تجاری در قالب برنامه‌های صوت و تصویر داخل مجموعه برای ارائه پیام‌های فرهنگی» در این مجتمع‌ها خبر داد.

در هفته‌های گذشته، گزارش‌های فراوانی از پلمب کسب و کارها و در مواردی پارک‌های جنگلی و تفریحگاه‌ها، به دلیل آنچه «عدم رعایت حجاب شرعی» اعلام شد منتشر شده است.

مقام های جمهوری اسلامی همچنین تلاش کرده اند با سیاست ها و محدودیت هایی دختران و زنان را وادار به رعایت حجاب اجباری کنند.

در این ارتباط عبدالحسین خسرو‌پناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی شامگاه شنبه شانزدهم اردیبهشت‌ در یک گفتگوی تلویزیونی با توجه به گسترش نافرمانی‌ها و مقاومت مدنی دختران و زنان ایران در مقابل حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد که این موج در فصل تابستان به «آمار بالایی» برسد.

او درباره اعتراضات عمومی به پوشش اجباری گفت: «قبل از عید» پیش‌بینی شده بود که اگر «همین وضعیت» ادامه داشته باشد «در تابستان با آمار بالایی از بی‌حجابی مواجه خواهیم شد.»

این مقام جمهوری اسلامی «وضع کنونی» را نسبت به «حوادث سال گذشته» که اعتراضات گسترده خیابانی برای ماه‌ها در شهرهای مختلف ایران ادامه داشت «بدتر» دانست و افزود: از وقتی «فعالیت‌های انتظامی و فرهنگی» اعمال شده، «رشد بی‌حجابی را نداشته‌ایم، البته کاهش مطلوبی را هم شاهد نبوده‌ایم.»

آنچه او «فعالیت‌های انتظامی و فرهنگی» نامید اشاره به سرکوب معترضان و سپس اعمال برخی محرومیت‌های اجتماعی به همراه پلمب برخی اماکن کسب و کار بود.

پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز پانزدهم فروردین‌، سر باز زدن از حجاب اجباری را «حرام شرعی و حرام سیاسی» و همچنین «برنامه‌ریزی سیاسی» خوانده بود.

با وجود گسترش دایره برخورد حکومت با مخالفان حجاب اجباری، از بازداشت در خیابان‌ها و پلمب اماکن گرفته تا جلوگیری از پخش برخی تولیدات شبکه نمایش خانگی یا احضار برگزار کنندگان رویدادهای فرهنگی و ورزشی، گزارش‌ها و تصاویری که منتشر می‌شود نشان از ادامه مخالفت‌ شهروندان با حجاب اجباری در اشکال مختلف دارد.

XS
SM
MD
LG